REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020
Na zdj. Jerzy Mazgaj, twórca Delikatesów Alma

Na zdj. Jerzy Mazgaj, twórca Delikatesów Alma (fot. materiały prasowe Almy)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary finansowe na dwóch byłych członków zarządu spółki Alma Market, prowadzącej sieć sklepów Delikatesy Alma.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Na Jerzego Mazgaja, byłego prezesa Almy, nałożona została kara w wysokości 100 tys. zł. Z kolei były wiceprezes spółki, Mariusz Wojdon, ukarany został na kwotę 80 tys. zł.

Jak poinformowała KNF, kary zostały nałożone w związku ze stwierdzeniem "rażącego naruszenia obowiązków informacyjnych przez spółkę" w okresie, kiedy wyżej wymienieni członkowie zarządu pełnili w Almi funkcję, odpowiednio, prezesa i wiceprezesa.

Wydanie decyzji jest konsekwencją uprzedniego ukarania Spółki za rażące naruszenia prawa decyzją Komisji z 12 lutego 2019 r.

Według Komisji spółka publiczna rażąco naruszyła obowiązki informacyjne wynikające z art. 56 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej, ponieważ nie ujawniła w skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2016 roku oraz skróconym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2016 roku:
- występowania istotnych niepewności dotyczących zdarzeń lub okoliczności, które mogą nasuwać poważne wątpliwości co do zdolności jednostki do kontynuowania działalności;
- rzetelnych i kompletnych informacji związanych z ryzykiem płynności.

- Według Komisji Zarząd Alma Market miał wiedzę o występowaniu okoliczności, które mogły wpłynąć na zdolność do kontynuowania działalności przez Spółkę. W sprawozdaniach finansowych ujawniono pogłębiającą się skonsolidowaną stratę netto z działalności kontynuowanej oraz stan zobowiązań krótkoterminowych zarówno skonsolidowanych jak i jednostkowych, które znacznie przekraczały stan krótkoterminowych należności (skonsolidowane zobowiązania krótkoterminowe stanowiły około 293% wartości skonsolidowanych należności krótkoterminowych; natomiast zobowiązania krótkoterminowe stanowiły około 907% wartości należności krótkoterminowych) - napisano w komunikacie.

Jak podała KNF, nie bez znaczenia było również podjęcie decyzji o przystąpieniu do sporządzania wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego w ramach procesu wszczęcia restrukturyzacji Spółki 33 dni po przekazaniu do publicznej wiadomości skonsolidowanego raportu półrocznego za I półrocze 2016 roku podczas gdy w międzyczasie, według ustaleń Komisji, nie wystąpiły w Spółce żadne zdarzenia powodujące zwiększenie ekspozycji na ryzyko płynności.

Według KNF, spółka w raportach ograniczyła się do ogólnych stwierdzeń, bez przedstawienia szczegółowych i specyficznych dla jednostki informacji związanych z ryzykiem płynności w tym, w zakresie sytuacji w jakiej znajdowała się Spółka i jej grupa kapitałowa. KNF uznała, że wskazane naruszenia "stanowiły rażące naruszenie przepisów ustawy o ofercie".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Alman 3 16 dni temu

  No kara żadna. Przecież wiedział że firma leży. Ale jak to w piramidzie - dobrze i z miesiąc pociągnąć. A Pozhoga ma rację. Jakie należności w detalu :) też się zastanawiałem jak czytałem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Okradziony przez ........! 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Żart !! 100 000 za taki przekret? Pozdrawia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pozhoga 1 miesiąc temu

  ,,oraz stan zobowiązań krótkoterminowych zarówno skonsolidowanych jak i jednostkowych, które znacznie przekraczały stan krótkoterminowych należności" Przecież w spółce prowadzącej głównie sprzedaż detaliczną to normalne - bo ona należności będzie mieć tyle co kot napłakał, a zobowiązania będzie chciała mieć jak największe - bo każdemu zależy na jak najdłuższym terminie płatności...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMABCC - Half Page
do góry strony