REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)
Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Politycy Koalicji Obywatelskiej obiecują zniesienie zakazu handlu w niedziele

Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Politycy Koalicji Obywatelskiej obiecują zniesienie zakazu handlu w niedziele (fot. Wikimedia Commons/PO, na lic. CC BY-SA-2.0)

Koalicja Obywatelska po raz kolejny obiecuje, że jeśli tylko dojdzie do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, to zniesie zakaz handlu w niedziele. Tym razem deklarację taką podczas konwencji KO złożyła Katarzyna Lubnauer.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

- Przywrócimy handel w niedzielę. To ważne dla rozwoju gospodarki, ale także dla obywateli - stwierdziła Lubnauer. - Nie chcemy mówić Polakom, jak mają żyć i kiedy handlować. Przywrócimy handel, zapewniając dwie wolne niedziele w miesiącu dla każdego pracownika - dodała.

Podobne deklaracje ze strony przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej padły na początku września, podczas prezentacji programu gospodarczego komitetu. Andrzej Rżońca, główny ekonomista PO, oznajmił wówczas, że sklepy ponownie będą otwarte, natomiast jednocześnie wprowadzony zostanie obowiązek udzielania pracownikom handlu minimum dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska - główna siła polityczna wchodząca w skład Koalicji Obywatelskiej - w dobiegającej końca kadencji parlamentu złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczących niedzielnego handlu. Na jesieni 2017 r. Platforma wniosła projekt zmian w Kodeksie pracy, dotyczących właśnie "zagwarantowania osobom pracującym w niedziele co najmniej dwóch niedziel wolnych w miesiącu".

Później, w marcu 2018 r. - na kilka dni przed pierwszą niehandlową niedzielą - PO wniosła do Sejmu kolejny projekt ustawy. Projekt ten zakładał całkowite uchylenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, przepchniętej wcześniej przez parlament głosami posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Również Nowoczesna, czyli partia Katarzyny Lubnauer, od samego początku była przeciwna zakazowi handlu w niedziele. Posłowie Nowoczesnej złożyli do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw w tej sprawie, jednak sejmowe komisje nigdy się nimi nie zajęły.

Wraz z końcem obecnej kadencji sejmu, wszystkie projekty ustaw dotyczących zakazu handlu w niedziele - w tym jeden projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości - trafią do kosza. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Papa Smerf 5 7 miesięcy temuocena: 0% 

  ~Broj: a staniesz na kasie w niedzielę??? Najwięcej w sprawie zakazu handlu w niedzielę jęczą Ci, co w handlu nie pracują i nie wiedzą jak to jest stać cały dzień w niedzielę w sklepie. Przyjedzie taki ~Broj i łazi po sklepie, marudzi i się zastanawia co kupić... Taka prawda - ludzie traktują dziś zakupy jak formę rozrywki i płaczą, bo im tę rozrywkę ktoś zabrał. Tu wcale nie chodzi o handel. Ja osobiście wolę w niedziele pójść na spacer, pojeździć z dzieciakami na rowerach, czy wyskoczyć z wędką na ulubione łowisko.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Broj 4 7 miesięcy temu

  Mi się nie podoba, że ktoś mi czegokolwiek zabrania co jest legalne i nie jest szkodliwe. Nie jestem niewolnikiem, żeby mi zakazywali. Jaki będzie kolejny zakaz jak pozwolimy sobie dyktować warunki? Do wszystkiego idzie się przyzwyczaić? A jakby stwierdzili, że w niedziele nie będzie ciepłej wody to też byś się przyzwyczaił, ale czemu masz się przyzwyczajać, bo ktoś ma takie widzi mi się?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dorian 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

  @geg mylisz się, widać to po sklepach w niedziele handlowe gdzie pojawiają się tłumy ludzi. Poza tym wiele przedsiębiorstw handlowych czeka na zniesienie zakazu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~geg 2 7 miesięcy temuocena: 33% 

  Tyle, że ludziom już raczej zwisa ten zakaz handlu. Kwestia przyzwyczajenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ramon 1 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Dobrze że ktoś porusza ten temat, bo sprawa moim zdaniem jest poważna. Ludzie są zdecydowani, zakaz handlu powinien być wycofany, a rząd nic sobie z tego nie robi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony