REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Kobiety są zaangażowane w cały proces pozyskiwania kawy

Kobiety są zaangażowane w cały proces pozyskiwania kawy (fot. mat. prasowe Starbucks)

Jak duża jest rola kobiet w świecie kawy? Czy w sieciach kawiarni pracuje więcej kobiet, czy mężczyzn? Jakie możliwości realizacji zawodowej mają kobiety w kawowym przemyśle? Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzony jest pod hasłem „Women in Coffee”. International Coffee Organization chce zwrócić naszą uwagę na to jak ważną rolę odgrywają kobiety w świecie kawy. Z tej okazji Starbucks zaprezentował historie kobiet zaangażowanych w każdy element procesu pozyskiwania kawy przez markę.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Kobiety są zaangażowane w cały proces pozyskiwania kawy, od uprawy kawowca, aż po zarządzanie kawiarniami. W Rwandzie, ze względu na konflikty wewnętrzne, rwandyjskie kobiety musiały wziąć w swoje ręce opiekę nad uprawą kawy. Dla uczczenia ich osiągnięć Starbucks wprowadził w Polsce kawę – „Rwanda Umushanana”, której nazwa nawiązuje do tradycyjnego kobiecego stroju, który stał się symbolem przemian społecznych do których doszło w Rwandzie. W jaki sposób kobiety budują świat kawy w innych krajach?

Jaka jest rola kobiet w Starbucks w Polsce? Obecnie 71 proc. pracowników Starbucks to kobiety. Wśród managerów kobiety to aż 65 proc. pracowników. Ciężko wyobrazić sobie historię Starbucks w naszym kraju bez ich udziału. Na przykład Anna Chylewska, kierownik regionalny Starbucks Warszawa, jest w Starbucks od początku istnienia marki w Polsce. Zaczynała pracę 10 lat temu jako Assistant Store Manager i brała udział w otwarciu pierwszej kawiarni w Polsce. Obecnie zarządza 9 kawiarniami Starbucks w Warszawie, pracuje przy otwarciach nowych kawiarni, prowadzi szkolenia i rekrutacje.

Bez wątpienia kobiety w Starbucks są ekspertkami w tym co robią. Tegoroczną polską edycję Starbucks Barista Championship wygrała kobieta – Dorota Glabian. Już 2 października wyjeżdża do Amsterdamu, reprezentować Polskę na międzynarodowych mistrzostwach Coffee Masterów Starbucks. Jej historia pokazuje, że Starbucks to miejsce, w którym kobiety mogą podążać za swoimi marzeniami, realizować się pracując w branży kawowej, odkrywać swoje pasje i stawać się specjalistkami w swojej dziedzinie. – Moja kawowa pasja rozwijała się z każdym dniem, w Starbucks miałam czas na to, by próbować, doświadczać, rozwijać swoją wiedzę. Fantastyczne w tym wszystkim jest to, że dzięki temu czego się nauczyłam mogę reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. – mówi Dorota Galbian, Starbucks Coffee Master oraz zwyciężczyni Starbucks Barista Championship 2018.

W Starbucks, oprócz profesjonalnej obsługi i kawowej ekspertyzy Coffee Masterów, bardzo ważne jest to by myśleć również o innych i działać na rzecz lokalnych społeczności. Te wartości stały u początków Starbucks Foundation. Na czele założonej w 1997 roku Fundacji stoi obecnie kobieta – Virginia Tenpenny. To ona odpowiada za wszelkie dobroczynne projekty realizowane przez Starbucks globalnie i lokalnie. Jeden z najnowszych projektów Starbucks Foundation realizowany w USA polega na umożliwieniu pracownikom wsparcia lokalnych organizacji pozarządowych w ramach określonej części czasu pracy.

Kobiety odgrywają bardzo ważną rolę na rynku kawy, niezależnie od tego jaki element procesu jej pozyskiwania weźmiemy pod uwagę. Rwanda, USA, Polska – wszędzie na świecie znajdziemy przykłady na to, jak wiele im zawdzięczamy. Starbucks to miejsce, w którym kobiety są doceniane nie tylko jako Goście kawiarni, ale również jako Coffee Masterzy, Partnerzy i Managerki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony