REKLAMAProxi.cloud 11-25.10.2019
ZM Kania, źródło: mat. prasowe

ZM Kania, źródło: mat. prasowe

Zakłady Mięsne Henryk Kania w tarapatach. Już drugi bank wypowiedział spółce umowy kredytowe. Tym razem Bank Handlowy jest instytucją, która oczekuje wcześniejszej spłaty zobowiązań. Sąd w Katowicach otworzył przyspieszone postępowanie w celu zwarcia układu przez dłużnika, o które wnioskowała spółka dwa dni wcześniej.

REKLAMATOTA - belka w artykule (17-27.10.2019)

Zakłady Mięsne Henryk Kania podały w komunikacie, że Bank Handlowy wypowiedział spółce umowy kredytowe. Przyczyną jest utrata zdolności kredytowej i zagrożenie upadłością spółki mięsnej w ocenie banku. W konsekwencji ZM Kania zobowiązane są do spłaty udzielonych kredytów wraz z należnymi odsetkami w terminie w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma przez bank.

Sąd w Katowicach podjął decyzję o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, wyznaczył sędziego komisarza i nadzorcę sądowego. Powodem złożenia wniosku o przyspieszone postępowanie układowe były starania spółki o zapewnienie najwyższego poziomu zaspokojenia zobowiązań wobec wierzycieli.

Na dzień 6 czerwca 2019 roku, kwota zadłużenia wobec Banku Handlowego z tytułu jednej z umów wynosi 90,37 mln zł, a z innej 4,8 mln zł - podano w komunikacie. Wcześniej Bank Handlowy poinformował o wypowiedzeniu umów kredytowych jednemu z klientów, ale nie podał nazwy spółki. Z informacji wynikało, że całkowita kwota ekspozycji związanej z finansowaniem klienta wynosi 124,5 mln zł i jest w większości zabezpieczona. Bank poinformował też, że złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w stosunku do klienta.

We wtorek ZM Kania poinformowały o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, natomiast w środę Alior Bank wypowiedział Zakładom Mięsnym Henryk Kania umowę faktoringu odwrotnego i w ciągu 7 dni roboczych oczekuje spłaty z tego tytułu 88,4 mln zł. Zadłużenie wobec Banku Handlowego, Alior Banku i Santander Banku wynosi łącznie 362 mln zł – wynika z szacunków ZM Kania.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony