REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)
Czas pokaże, czy Polacy zaakceptują zakaz handlu w niedziele

Czas pokaże, czy Polacy zaakceptują zakaz handlu w niedziele (fot. fot. Konrad Kaszuba)

Blisko połowa Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele to zły pomysł. Wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” pokazują, że ustawowe ograniczenie handlu w niedziele częściej budzi sprzeciw niż aprobatę polskich konsumentów.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Jak wynika z sondażu „Super Expressu”, aż 48 proc. respondentów uważa, że zakaz handlu w niedzielę to zły pomysł. Przeciwnego zdania jest 38 proc. uczestników badania, a 14 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Gazeta poprosiła o komentarz ekonomistę, prof. Bogusława Grabowskiego, którego wyniki nie zaskakują. Uważa on nawet, że z czasem niechęć do zakazu będzie się pogłębiać. – Dopiero jak ten zakaz będzie postępował, jak kolejne niedziele będą bez handlu to ludzie zdecydowanie opowiedzą się przeciwko temu zakazowi, tak jak było np. na Węgrzech – komentuje „Super Expressowi” były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w dniach 9-10 sierpnia 2018 r. na próbie 1035 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej na stronie se.pl

Przypomnijmy, że z przeprowadzonego w połowie maja br. badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynikało, że prawie 35 proc. Polaków popiera zakaz handlu w niedziele. Najlepiej nowe przepisy oceniali wówczas mieszkańcy wsi. Tam popierało je ponad 50 proc. respondentów. Na drugim końcu byli mieszkańcy dużych miast - w aglomeracjach liczących ponad 500 tys. mieszkańców poziom poparcia wynosił zaledwie 17 proc.

Z kolei z przeprowadzonego pod koniec czerwca badania „Zakaz handlu w niedziele w kontekście zwyczajów i opinii konsumentów”, zrealizowanego dla ITBC Communication i Polskiej Rady Centrów Handlowych przez SW Research wynikało, że prawie trzy czwarte Polaków dostrzega wady prawnego zakazu handlu w niedziele. Polaków najbardziej irytował sam fakt odgórnej ingerencji w ich wolny wybór (35 proc. badanych) oraz bardzo duży ruch i kolejki w obiektach handlowych w piątki i soboty bezpośrednio poprzedzające niehandlową niedzielę (35 proc.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony