REKLAMARC Foods - baner główny - grudzień 2018
Komisja Europejska spełni oczekiwania środowiska wegetariańskich i wegańskich

Komisja Europejska spełni oczekiwania środowiska wegetariańskich i wegańskich (fot. Pixabay CC0)

Komisja Europejska ogłosiła, że ustanowi ogólnounijne kryteria i definicje dotyczące żywności oznaczanej jako „wegetariańska” i „wegańska”. Przepisy dotyczące tych oznaczeń wejdą w życie w 2020 r. Nowe regulacje poprawią pozycję rynkową wszystkich podmiotów zaangażowanych w łańcuch dostaw żywności pochodzenia roślinnego. Domagały się ich od lat wszystkie zainteresowane strony.

REKLAMAMAURENT (EVEROAD) - belka w artykułach - I etap - (10-25.12.2018)

Europejska Unia Wegetariańska (EUW) – organizacja stawiająca sobie za cel wspieranie działań wspierających zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia – od kilku lat pracuje nad harmonizacją zasad oznaczania żywności wegetariańskiej i wegańskiej. EUW zdołała m.in. przeforsować regulacje nakładające na Komisję Europejską obowiązek wprowadzenia stosownych przepisów, dotyczących żywności dla wegetarian i wegan. Jednak przez sześć lat obowiązywania tych zaleceń Komisja ignorowała wezwania ze strony państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego oraz przemysłu spożywczego, aby rozpocząć negocjacje w tej sprawie.

Komisja zasłaniała się ważniejszymi priorytetami czy brakiem danych wyjściowych. Ostatecznie jednak naciski zainteresowany stron przyniosły skutek. Komisja uwzględniła te zagadnienia w swoim programie pracy na najbliższe lata. Co prawda prace nie rozpoczną się w przyszłym roku, ale jasno określonym celem Komisji na 2019 r. stało się przygotowanie projektu nowych regulacji, przedyskutowanie go w komitecie stałym i opracowanie przepisów wdrażających nowe regulacje dotyczące oznaczania żywności wegetariańskiej i wegańskiej.

Środowiska wegetariańskie uznają deklarację Komisji za ważny sygnał, że prawodawcy unijni rozpoznają i doceniają interesy tych grup konsumentów. EUW deklaruje, że będzie uważnie pilotować przebieg prac Komisji, tak aby inne ważne wydarzenia, jak Brexit, wybory do PE czy wyłonienie nowego składu Kolegium Komisarzy Europejskich nie zakłóciło ich przebiegu.

Źródło: euroveg.eu

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony