REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Centrum handlowe Tesco w Warszawie

Centrum handlowe Tesco w Warszawie (materiały własne)

Bruksela chce przyjrzeć się wprowadzonemu od stycznia br. podatkowi od nieruchomości komercyjnych - podaje "Rzeczpospolita". Jeszcze w tym tygodniu zostanie oficjalnie wszczęte postępowanie dochodzeniowe. Czy danina podzieli los podatku od sprzedaży detalicznej, zablokowanego przez Komisję Europejską na jesieni 2016 r.?

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Głównym zarzutem Brukseli jest selektywność wprowadzenia podatku. Przypomnijmy, danina dotyczy nieruchomości komercyjnych o wartości początkowej 10 mln złotych. Mowa tu zarówno o centrach handlowych, jak i biurowcach. Podobne rozwiązanie nie funkcjonuje w żadnym kraju Unii Europejskiej.

Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów, wprowadzenie podatku wynika z konieczności ograniczenia optymalizacji podatkowych stosowanych na rynku nieruchomości komercyjnych. To mechanizm uzupełniający pobór podatku PIT lub CIT, który ma zagwarantować, że galerie i biurowce odprowadzają część zysków do budżetu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", do tej pory dziesięć największych podmiotów na rynku płaciło zaledwie 30 mln złotych podatku dochodowego rocznie. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, to przez stosowanie agresywnych optymalizacji podatkowych. - Proszę spojrzeć: mamy boom na rynku nieruchomości komercyjnych, które powstają jak grzyby po deszczu. A to oznacza, że tam są zyski -  powiedział dziennikowi Maciej Żukowski, dyrektor departamentu w Ministerstwie Finansów.

W odróżnieniu od sprawy z podatkiem od handlu, nie dojdzie do zawieszenia pobierania podatku. Unia Europejska chce przede wszystkim wyjaśnień. Jeśli jednak Komisja uzna, że podatek ten łamie prawo unijne, wtedy niezbędna będzie jego zmiana. Jak zadeklarował Maciej Żukowski, prawdopodobnie niezbędne będzie objęcie nim wszystkie nieruchomości komercyjne w Polsce.

Według ekspertów, największy problem z podatkiem mają obecnie właściciele starszych nieruchomości. Z powodu braku najemców nie osiągają one wysokich przychodów, ale muszą i tak płacić podatek.

Nową daninę płacą właściciele budynków handlowo-usługowych (centra i galerie handlowe, domy towarowe, pojedyncze sklepy itp.) i biurowych, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Podatkiem nie są objęte magazyny ani centra logistyczne. Stawka nowego podatku wynosi 0,035 proc. od wartości nieruchomości pomniejszonej o wspomniane 10 mln zł. Daninę płacić trzeba do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Można odpisać od wysokości zapłaconego CIT.

Przypomnijmy, projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT krytykowany był nie tylko przez środowiska biznesowe, ale nawet przez prawników z Rady Legislacyjnej przy Kancelarii Premiera. Zwracali oni uwagę, że szykowane przepisy skutkowałyby podwójnym opodatkowaniem niektórych nieruchomości komercyjnych oraz mogą być niezgodne z prawem unijnym.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kolo 1 11 miesięcy temuocena: 83% 

  Komisja stoi na straży okradania Polaków przez zachodnie - czytaj ich - koncerny.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony