REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (30.03 - 05.04.2020)
Na zdj. otwarcie Kongresu Mięsnego 2017

Na zdj. otwarcie Kongresu Mięsnego 2017 (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Strona 5 z 14
REKLAMA

W 2006 nie było prawie relacji handlowych między Polską a Belgią w kategorii mięsnej. Dziś Belgowie sprzedają prawie 200 000 ton mięsa do Polski.

15:16. Przedostatnią dziś prezentację wygłosi René Maillard, dyrektor Belgian Meat Office. Tytuł prezentacji to "Success stories: czynniki sukcesu belgijskiej wieprzowiny".

15:15. - Pod kątem ochrony danych osobowych, koniecznie należy wspomnieć o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych, które wejdzie w życie 25 maja 2018 r. To przepisy, które obejmą wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe (np. dane klientów i pracowników), nakładając obowiązek ich odpowiedniego (opartego na risk-based approach) przetwarzania i zabezpieczenia. W przypadku nieprzestrzegania tego prawa, przewidziano kary finansowe, sięgające nawet 20 mln euro lub – w przypadku przedsiębiorcy – do 4 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.

15:12. - W zakresie prawa podatkowego, na uwagę zasługują zmiany w VAT polegające na wprowadzeniu sankcji w VAT w wysokości 20/30/100 proc. zaniżenia podatku VAT, co skutkuje koniecznością przygotowania przedsiębiorstwa do kontroli w zakresie wdrożenia w firmie procedur weryfikacji kontrahentów na okoliczność udziału w tzw. karuzelach VAT. Nie bez znaczenia jest też wprowadzenie klauzuli obejścia prawa w zakresie działań restrukturyzacyjnych podmiotów (od 15 lipca 2016 r.), czego efektem jest konieczność wprowadzenia w firmie procedur weryfikacji skutków podatkowych planowanych działań w kontekście alternatywnych możliwych sposobów osiągnięcia danego celu - tłumaczy Gadomska-Gołąb.

15:08. - Nie można też zapominać o prawie pracy, w tym o umowach zlecenia i umowach o świadczeniu usług, ze szczególnym uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej i rodzaju zawartej umowy. Nasilają się kontrole Państwowej Inspekcji Handlowej w obu tych zakresach - zauważa prelegentka.

15:05. W tym roku istotne będą także kwestie dot. ochrony konsumentów i konkurencji. Chodzi m.in. o ustawę o nieuczciwym wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (wejdzie w życie 12 lipca), która - zdaniem Gadomskiej-Gołąb - nie będzie tzw. "martwym prawem".

Kolejną ustawą z sektora konsumenckiego, która weszła w życie półtora roku temu, ale dopiero teraz zaczyna nabierać znaczenia, jest ustawa o prawach konsumenta. - Na szczególną uwagę z punktu widzenia sektora B2B zasługuje regres w łańcuchu dystrybucji; chodzi o kwestię zwrotu kosztów dla sprzedawcy, który poniósł koszty np. z tytułu rękojmi za wady fizyczne produktu - podkreśla przedstawicielka kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland.

Poleć innym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony