REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (17-23.02.2020)

(By United States Capitol)

Amerykański Kongres wszczyna dochodzenie na rynku usług cyfrowych i przemysłu technologicznego, aby zbadać działania takich gigantów jak Facebook, Google i Amazon pod kątem „problemów z wolną konkurencją” i „zachowań naruszających konkurencję” – informuje The Guardian.

REKLAMA

W oświadczeniu cytowanym przez Guardiana przewodniczący Komisji ds. prawa Jerrold Nadler stwierdził, że „otwarty Internet przynosi Amerykanom ogromne korzyści, takie jak niezmierzone nowe pola aktywności gospodarczej, ogromne inwestycje czy nowe możliwości edukacji online, jednak pojawiają się wciąż nowe dowody na to, że garstka strażników (gatekeepers) przejęła kontrolę nad kluczowymi kanałami e-commerce, treściami oraz środkami komunikacji”.

W związku z powyższym Komisja, oprócz dokumentowania problemów z konkurencją i badania przypadków działań sprzecznych z zasadami wolnego rynku, oceni czy istniejące przepisy antymonopolowe, polityka w kwestii wolnej konkurencji i obecne poziomy egzekwowani przepisów są adekwatne do występujących zagrożeń – relacjonuje The Guardian.

Przedstawiciele Kongresu zgodnie podkreślają, że technologia stała się kluczowym elementem życia Amerykanów i w miarę jak świat staje się coraz bardziej zależny od cyfrowego rynku, konieczne jest przedyskutowanie konstrukcji ram prawnych, które mają zapewnić uczciwość i wolną konkurencję.

Do skontrolowania działalności gigantów technologicznych przymierzają się także amerykańskie instytucje regulujące rynek. Urzędnicy Federalnej Komisji Handlu, w porozumieniu z Departamentem Sprawiedliwości, mają się według doniesień mediów przygotowywać do śledztwa w sprawie potencjalnych szkodliwych dla rynku cyfrowego i wolnej konkurencji działań Facebooka. Reuters donosi o potencjalnym dochodzeniu w Apple, a Wall Street Journal poinformował niedawno o przymiarkach departamentu sprawiedliwości do antymonopolowego dochodzenia w Google'u – czytamy w serwisie The Guardian.

Problem staje się coraz poważniejszy. Otoczenie prezydenta USA coraz poważniej zastanawia się, czy nie przyszedł czas na złamanie tych monopoli w podobny sposób, w jaki rząd USA swego czasu złamał monopole w amerykańskich kolejach, przemyśle naftowym i stalowym.

Źródło: theguardian.com

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony