REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)

(Pixabay.com)

Od 1 marca właściciele sklepów, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary. Zaczną bowiem obowiązywać kolejne przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Kary za niewywiązywanie się z ustawowych obowiązków wejdą w życie później niż reszta przepisów, bo według zapisów ustawy „pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia”. Czyli właśnie 1 marca.

Sieci handlowe mają obowiązek zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi, którym nieodpłatnie będą przekazywać żywność, której nie sprzedały, ale która nadal nadaje się do spożycia. Mogą to być podwiędnięte warzywa, produkty, które mają bliski termin ważności czy produkty z uszkodzonymi opakowaniami (jeśli uszkodzenie nie wpływa na ich jakość i przydatność do spożycia). Jeśli sklep nie przekaże takiej żywności, a zmarnowaną żywność potem wyrzuci, będzie musiał wnieść opłatę na rzecz organizacji, z którą zawarł umowę.

Opłata za zmarnowaną żywność to 10 gr za 1 kg zmarnowanego jedzenia. Jeśli sklep nie zawrze umowy z żadną organizacja, także za to zapłaci. Najpierw karę 5 tys. zł, a potem… 10 gr za każdy kilogram zmarnowanej żywności. W takim przypadku kary za zmarnowaną żywność nie wpłaca się na rachunek organizacji pożytku publicznego, ale na rachunek miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad realizacją przepisów będą czuwać inspektorzy ochrony środowiska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony