REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

(fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki, lic. CC BY-2.0)

Sejm uchwalił w w piątek nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzona została nowa matryca stawek tego podatku. Przy okazji obóz PiS wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu podwyższenia VAT na napoje owocowe.

REKLAMA

Producenci tego rodzaju wyrobów oraz liczne organizacje, w których są zrzeszeni, od miesięcy lobbowali przeciwko podwyżce VAT na napoje owocowe z 5 proc. do 23 proc. Ostatecznie udało im się osiągnąć sukces, bowiem Prawo i Sprawiedliwość dało za wygraną.

W nowelizacji ustawy zapisano, że napoje z zawartością co najmniej 20 proc. soku objęte będą 5-procentową stawką VAT. Jak zauważa poniedziałkowa "Rzeczpospolita", takiej zmiany domagali się zarówno sadownicy, jak i branża spożywcza.

Warto podkreślić, że w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy wprowadzono nowy system stawek, porządkujący opodatkowanie wielu towarów. Nowe przepisy przewidują także wydawanie nowego rodzaju interpretacji, a mianowicie Wiążącej Informacji Stawkowej. To ukłon w stronę przedsiębiorstw, które zmagały się z problemami podważania interpretacji podatkowych przez sądy. WIS ma być urzędowym potwierdzeniem tego, jaką stawką objęty jest dany towar czy usługa.

Ustawa uchwalona przez Sejm trafi teraz do Senatu. Najbliższe posiedzenie izby wyższej parlamentu - ostatnie przed wakacjami - zaplanowane jest na 31 lipca - 2 sierpnia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony