REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(materiały prasowe)

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w sierpniu 6,8 proc. r/r wobec 7,4 proc. w lipcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (6,7 proc.).

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w sierpniu o 3,8 proc. r/r wobec 4,4 proc. w lipcu. - Do obniżenia rocznej dynamiki płac w sierpniu w porównaniu z lipcem przyczynił się efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w lipcu liczba dni roboczych była o 1 większa niż w 2018 r., podczas gdy w sierpniu br. była ona o 1 mniejsza niż przed rokiem), co obniżyło dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord. Czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia dynamiki płac w sierpniu były również efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy w niektórych działach sektora przedsiębiorstw (m. in. w energetyce i transporcie) – wskazuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Sześciomiesięczna średnia krocząca rocznej dynamiki płac wyniosła w sierpniu 6,7 proc. i była najniższa od grudnia 2017 r. - Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą mimo nasilenia oczekiwań inflacyjnych wywołanego zwiększeniem dynamiki cen żywności  prawdopodobieństwo znaczącego przyspieszenia wzrostu płac w najbliższych miesiącach jest niskie. Potencjał do zwiększenia wynagrodzeń w będzie ograniczany przez utrzymującą się niską inflację u głównych partnerów handlowych Polski (presja na marże przedsiębiorstw), wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych i spodziewane zniesienie ograniczenia dla rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tzw. 30-krotność) począwszy od 2020 r. (wzrost pozapłacowych kosztów pracy), realizowane przez firmy inwestycje zmniejszające pracochłonność produkcji (wzrost produktywności), a także zapowiedziany silny wzrost płacy minimalnej w styczniu 2020 r. (o 15,6 proc.) – wylicza Jakub Borowski.

Według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do 2,6 proc. r/r w sierpniu wobec 2,7 proc. w lipcu, co było poniżej rynkowych oczekiwań (2,7 proc.). - W ujęciu miesięcznym zatrudnienie obniżyło się w sierpniu o 7,6 tys. osób, co było największym spadkiem odnotowanym w tym miesiącu od 2011 r. Dotychczas głównym czynnikiem ograniczającym wzrost zatrudnienia w firmach był brak wykwalifikowanych pracowników. Silny spadek zatrudnienia w sierpniu sygnalizuje jednak, że rośnie znaczenie restrukturyzacji jako czynnika wpływającego na popyt na pracę. Naszym zdaniem duże firmy już teraz przygotowują się na znaczący wzrost kosztów pracy związany z wprowadzeniem PPK i likwidacją tzw. 30-krotności. Oczekujemy, że wstrząs w postaci zapowiedzianego bardzo dużego skumulowanego wzrostu płacy minimalnej (z 2250 zł w 2019 r. do 4000 zł w 2023 r.) wzmocni procesy restrukturyzacyjne w średnich i dużych przedsiębiorstwach. W konsekwencji, podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w najbliższych miesiącach roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw będzie się stopniowo obniżać – tłumaczy główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony