REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.

HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

9 kwietnia 2020, 17:08

Wirus w supermarkecie może przemieścić się na osiem metrów

Wirus w supermarkecie może przemieścić się na osiem metrów

Według naukowców z uniwersytetu Aalto w Finlandii chmura wirusów po pojedynczym kaszlnięciu bez maseczki i zasłonięcia twarzy dłonią może przemieścić się na odległość nawet 8 metrów - podaje portal.abczdrowie.pl.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto stworzyli animację komputerową, która pokazuje, jak długo wirusy (w tym koronawirus SARS-CoV-2) utrzymują się w powietrzu. Model zakłada rozprzestrzenianie się chmury wirusów w supermarkecie. Okazuje się, że nawet jeśli chory robi zakupy w alejce obok, ale odkaszlnie, chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się aż na 8 metrów - podaje portal.abczdrowie.pl.

Zdaniem prof. Ville Vuorinen z Aalto University w Finlandii, koronawirusem można zarazić się w sklepie, a wstępne wyniki wskazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono. Wirus nie opada bowiem na podłogę od razu, a porusza się w powietrzu częściowo osiadając na napotkanych przeszkodach.

Prof. Ville Vuorinen dowodzi, że ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze około 6 minut. Fińscy naukowcy twierdzą, że jest to kolejny dowód na to, że noszenie maseczek w przypadku koronawirusa jest niezbędne. Głównym argumentem jest fakt, że część z nas choruje bezobjawowo, ale również czas inkubacji SARS-CoV-2 jest długi, bo wynosi według WHO od 2 do 14 dni (niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę, że może to być więcej niż 20 dni).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~4ff 5 miesiąc temuocena: 100% 

  i po co pisać komentarze jak cenzura je blokuje! ludziska, to medium też należy do Rotszyldów!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dd 4 miesiąc temuocena: 67% 

  to nawet więcej niż głupota!!! dosyć już tej kłamliwej propagandy!!! wirus mieszka za wielką wodą!!!i

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Klient 3 miesiąc temuocena: 100% 

  O tym trzeba mówić głośno. Tak głośno aż usłyszą berety. Wymyślili sobie spacery do sklepów po 4-5 dziennie. A towar pierwszej kolejności - ocet lub 2 kajzerki...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Baba z woza 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Do Tu i teraz. Wspominają. PO starała się wprowadzić co tygodniowe badania nawirusa dla pracowników medycyny i pracowników supermarketów. Ale PiS głosował przeciw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tu i teraz 1 miesiąc temuocena: 92% 

  A kasjerzy pracują i pracują... Narażać pracusi i zupełnie NIC o tym nie wspominać! Podejrzewam, że i zadość uczynienia nie dostaną w razie problemów zdrowotnych. No i za ryzyko, na które się nie godziły przy zatrudnieniu - też zero.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony