REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

31 października 2017, 15:51

Konferencja Episkopatu Polski jest zaniepokojona losem ustawy zaproponowanej przez NSZZ "Solidarność". Kościół popiera zakaz handlu w każdą niedzielę - wynika z oficjalnego oświadczenia Prezydium KEP.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

(fot. Konferencja Episkopatu Polski)

Biskupi w liście wyrazili chęć przywrócenia niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych. - Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego - brzmi treść oświadczenia.

Według biskupów Solidarność ma prawo walki o wolne niedziele dla pracowników sektora handlowego. 

- Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi i tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego - brzmi treść listu.

Konferencja zaapelowała do osób mających wpływ na kształt prawa, by poparli wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę. - Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę - pisze KEP.

Przypomnijmy, krytycznie o aktualnym projekcie ustawy wyrażał się m.in. przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda. 

Jak powiedział Piotr Duda, aktualny projekt jest wyłącznie projektem PiS. Według niego wprowadzenie ustawy to "głęboka rysa" na współpracy pomiędzy związkiem a partią.

Przewodniczący NSZZ Solidarność zaapelował do posłów, którzy należą do związku, o wprowadzenie stosownych poprawek na etapie drugiego czytania ustawy.

Drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele odbędzie się 9 listopada. Zakaz handlu w niedziele ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2018 r. Sklepy zamknięte będą w pierwszą, trzecią i piątą niedzielę w miesiącu, a otwarte - w drugą i czwartą (chyba, że przypadnie wtedy święto). Handel pozostanie dozwolony także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy. Oprócz tego przewidziano 23 wyłączenia podmiotowe, m.in. dla stacji paliw i aptek. Tak będzie wyglądał niedzielny handel, jeśli ustawa przyjęta zostanie w obecnym kształcie, czyli z 10 poprawkami przegłosowanymi w sejmowej podkomisji i ok. 20 wprowadzonymi w komisji.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 47

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 9
  OBOJĘTNY
 • 24
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (52)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~GnojonyprzezBABY 52 7 miesięcy temu

  Jak będzie ZAKAZ HANDLU w NIEDZIELĘ to już nie będzie KOŚCIÓŁ handlować GAZETKAMI KOŚCIELNYMI i innymi DEWOCJONALIAMI ? N A P E W N O ?!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wolność zwycięży 51 ponad rok temuocena: 36% 

  DO tego portalu też dotarła nikczemna, dobra zmiana pisowska i komentarze są ocenzurowane.

  oceń komentarz
 • ~Albert 50 ponad rok temuocena: 27% 

  A ja bym chciał aby kler płacił podatki i aby każdy ksiądz prze objęciem parafii składał oświadczenie majątkowe, tak samo powinien składać oświadczenie po tym jak opuszcza daną parafię.

  oceń komentarz
 • ~Adam bez Ewy 49 ponad rok temuocena: 22% 

  Nie uszczęśliwiajcie nad na siłę! Takich katolików świętych od niedzieli na pewno nam nie trzeba , co widać w sejmie i senacie i Toruniu. Tacy biskupi mądrzy a nie wiedzą ze są i niekatolicy? To jawny przejaw braku tolerancji :(

  oceń komentarz
 • ~Krzysztof 48 ponad rok temuocena: 13% 

  No właśnie, a my nie chcemy niedzieli wolnej tylko chcemy w niedzielę pracować, wiele osób woli na przykład wolną Sobotę dla rodziny i Boga, bo jak się okazuje to sobota jest dniem świętym 7 Dzień Tygodnia. (treść niezgodna z regulaminem usunięta)

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz
 • ~Leshtal 47 ponad rok temuocena: 30% 

  Kościół raz na zawsze od państwa.. Zamknąć im usta w cholere

  oceń komentarz
 • ~DANIELEK 46 ponad rok temuocena: 11% 

  TVN to Niemiecki interes !!! TVN jest nastawiony tylko na krytykę, kiedy jest zagrożony interes Niemiec !!!

  oceń komentarz
 • ~Wir... 45 ponad rok temuocena: 25% 

  ****** - Kler nie jest Państwem wynaniowym , niech trzyma się swojej działki i głosi Chrystusa i jego ewangelię, od rządzenia jest rząd RP. Pozdrawiam... *************************************************************************************

  oceń komentarz
 • ~krokodyl19@ 44 ponad rok temuocena: 33% 

  Klehy podatkow nie placq nieh zaimq wiarq i ludzmi a nie kasq i ryje do polityki tulq judasze podszywaiq pod boga a zqdzqcym pale lizq

  oceń komentarz
 • ~krokodyl19@ 43 ponad rok temuocena: 33% 

  Klehy podatkow nie placq nieh zaimq wiarq i ludzmi a nie kasq i ryje do polityki tulq judasze podszywaiq pod boga a zqdzqcym pale lizq

  oceń komentarz
 • ~Mak 42 ponad rok temuocena: 39% 

  Tak zjebanych komentarzy dawno nie czytałem. Nikt nikogo do kościoła siłą nie zapędza. A i na tacę nie ma musu dawać. Niedzielę były wolne od pracy odkąd pamiętam. Nawet komuna,która na kościół patrzeć nie mogła,niedziel pracujących nie zrobiła. I tak powinno być. A ci zasrani dorobkiewicze nie zbiednieją. To co mam kupić i tak kupię,jak nie w niedzielę to w tygodniu...

  oceń komentarz
 • ~wask 41 ponad rok temuocena: 55% 

  miny mają bardzo wesole........!!!!!!! wiadomo oni nie robią zakupów.......!!!!!!!!

  oceń komentarz
 • ~He??? 40 ponad rok temuocena: 57% 

  Zabraniają, dlaczego? Dlatego żeby ludzie zamiast w marketach zostawiali kasę na kościelnych tacach w niedziele. Żałosne posunięcie. Ponadto jakim prawem instytucja kościelna domaga się zmian w prawie? To chyba nie ich działka. Co boże Bogu, co Cezara cezarowi - zuchwale maciory.

  oceń komentarz
 • ~xxx 39 ponad rok temuocena: 50% 

  To powinni też pozamykać kościoły, gdyż też sprzedają hostię i dostają w zamian wynagrodzenie.

  oceń komentarz
 • ~jk Józef 38 ponad rok temuocena: 67% 

  Zabraniać to mogą sobie , nikt ich nie zmusza do chodzenia do marketów tak jak nas do chodzenia do kościoła

  oceń komentarz
 • ~Ja 37 ponad rok temuocena: 33% 

  Ok. Pod warunkiem że w kościołach nie będzie kazań politycznych a w telewizji będą mówić jedynie o Bogu

  oceń komentarz
 • ~Ministrant 36 ponad rok temuocena: 17% 

  Sklepy będą zamknięte to ludzie przestaną chodzić do burz.nicy ...

  oceń komentarz
 • ~Ernest 35 ponad rok temuocena: 64% 

  A dlaczego chcą zakazać tylko handlu w niedzielę ? Zakazać pracy ! Restauracje, kawiarnie kluby kina teatry autobusy tramwaje itd. tam też pracują ludzie i należy się im wolna niedziela. Do teatru czy kawiarni chodzić w pozostałe dni tygodnia, autobusami też można sobie darować jazdę w niedzielę. Prawda że to głupota ?

  oceń komentarz
 • ~Ministrant 34 ponad rok temuocena: 20% 

  Sklepy będą zamknięte to ludzie przestaną chodzić do burz.nicy ...

  oceń komentarz
 • ~Klient 33 ponad rok temuocena: 60% 

  A tak zamknąć kościoły w niedzielę bo też prowadzą pracę zarobkową i niech te lenie zamków się i przestaną judzic jestem katolikiem i wiem jak się żyje w kraju w którym kler zaduzo się wtrąca do polityki i do wolności swobód obywatelskich a z katolicyzmem mają mało wspólnego

  oceń komentarz
 • ~Kruk 32 ponad rok temuocena: 70% 

  To w kościele niech nie pracują w niedziele i tyle takie ich prawo! Niech mi życia nie ustawiają.

  oceń komentarz
 • ~Polak 31 ponad rok temuocena: 73% 

  To niech nie handlują w niedzielę! Nikt im nie każe! A dla mnie kościół to banda hochsztaplerów i nie zgadzam się na podporządkowywanie im mojego życia.

  oceń komentarz
 • ~cicho 30 ponad rok temuocena: 67% 

  Te bajeranty pasorzyty oglupiaja oszukuja grabja zeruja zastraszaja spoleczenstwo przez ponad 1050 lat jak dlugo ten cyrk z nimi bedzie trwal

  oceń komentarz
 • ~Wolna wola 29 ponad rok temuocena: 25% 

  Kođci yapomnia e cyowiek yosta obdaryonz pryey Boga wolna wol_ Jzch, a ja musye pracowa ebz utryzmac rodyine, chzba e Kođci yapaci mi ya te cige đwita i dni wolne od pracz, to moge w nie nie pracowa.

  oceń komentarz
 • ~Kris 28 ponad rok temuocena: 50% 

  Klechy do kruchty a nie polityki

  oceń komentarz
 • ~uio 27 ponad rok temuocena: 33% 

  kościół ma tyle do tego jak żyda za okupacji

  oceń komentarz
 • ~123 26 ponad rok temuocena: 50% 

  ale kler może handlować wiarą w niedzielę i święta

  oceń komentarz
 • ~Zyczliwy 25 ponad rok temuocena: 44% 

  Te stare capy to niech sobie zakazują wejścia do kościołów tym pedałom wszystko przeszkadza stare debile

  oceń komentarz
 • ~janek 24 ponad rok temuocena: 55% 

  Kościół w Polsce a wierzący Polacy to od pewnego czasu dwie odrębne społeczności.Kościelni dostojnicy niech wypowiadają się wyłącznie w swoim imieniu.

  oceń komentarz
 • ~łowiecka 23 ponad rok temuocena: 29% 

  Tłumaczenie: Co jest kuria, zamawialiśmy cztery niedziele i cztery mają być. I żadnych monet na tacę! Poniatno?

  oceń komentarz
 • ~Robert Białas 22 ponad rok temuocena: 29% 

  Ehh ludzie, jacy wy jesteście aroganccy i niewyrozumiali, pisząc ten komentarz nastawiam się że w miejscu takie jak to będzie zminusowany doszczędnie bo oczywiście dla was liczy się materializm i kasa na pierwszym miejscu a uczucia, rodzina, na drugim, ja przedatawiam odmienne wartości. Przedstawiciele kościoła wyraźnie powiedzieli że są za tym bo chcą aby spędzać niedziele z własną rodziną a nie w pracy czy w samotności chodzić po sklepach. Bądźcież wyrozumiali, myślicie że temu pracownikowi chce sie siedziec w tych sklepach do tej 22 w galeriach w niedziele? Jak kochacie swoją rodzine to tak samo przykro by wam było gdy waszego syna czy córki nie ma w niedziele w domu z wami bo musi siedzieć w pracy. Ten pracownik też chce mieć swoje życie i gdy widze jak biedni zapieprzają w niedziele do tak późna to żal mi ich. Gnoić Kościół to pierwsi jesteście, tak jakby to było coś złego iść na msze posłuchać o tym żeby być dobrym człowiekiem i nie kraść, szanować żonę i rodzinę. Kochać.

  oceń komentarz
 • ~prawda taka 21 ponad rok temuocena: 55% 

  KOSCIOL to najbogatsza na swiecie instytucjia religijno kryminalna choc chandluje towarem ktorego nikt nie widzial

  oceń komentarz
 • ~andik 20 ponad rok temuocena: 44% 

  Choćby były wszystkie sklepy zamknięte to do tej czarnej pedofilskiej mafii i tak nie pójdę w niedziele,amen

  oceń komentarz
 • ~andrzej lech 19 ponad rok temuocena: 40% 

  Choćby były wszystkie sklepy zamknięte to do tej czarnej pedofilskiej mafii i tak nie pójdę w niedziele,amen

  oceń komentarz
 • ~Obserwator 18 ponad rok temuocena: 64% 

  Dajmy wolne w niedzielę : personelowi medycznemu, pracownikom domów kultury, teatrów,kin,aptek,stacji paliw, restauracji, kawiarni,wszystkich sklepów małych i dużych, pracownikom pkp, pks, mzk, elektrowni i elektrociepłowni, strażakom, policjantom, żołnierzom, itd. - zlikwidujmy niedzielę.

  oceń komentarz
 • ~ff 17 ponad rok temuocena: 50% 

  Niech spieprzają złodzieje i okupanci tego narodu

  oceń komentarz
 • ~plokarer 16 ponad rok temuocena: 56% 

  Zakaz handlu w niedziele i może zakaz odprawiania mszy w dni powszednie?

  oceń komentarz
 • ~Andrzej Siku 15 ponad rok temuocena: 56% 

  Ci co nie robią w niedzielę chcieliby aby inni robili.Ja robię jako kelner i zawsze coś dołożę do posiłku.Cała przyjemność po mojej stronie, a klient też wychodzi zadowolony. I dlatego lubię robić w niedziele.

  oceń komentarz
 • ~roman 14 ponad rok temuocena: 50% 

  a kościół ? to przepraszam co to za ciało, co to za strona ?? niech tam w kościółkach odprawiają czary do bóstw a od gospodarki niech się trzymają z daleka !

  oceń komentarz
 • ~ola 13 ponad rok temuocena: 50% 

  Zakaz odprawiania mszy w niedziele i święta.

  oceń komentarz
 • ~``Eufrozyna 12 ponad rok temuocena: 50% 

  Kościół mógłby się zająć swoimi świątyniami a nie sklepami. Jeśli chodzi o zamykanie czy otwieranie czegokolwiek, to z zadowoleniem przyjąłbym możliwość dzwonienia z wież kościelnych nie wcześniej niż od 8 rano, na przykład, i tylko w niedziele. Dni powszednie bez hałasu z kościołów!

  oceń komentarz
 • ~Edek. 11 ponad rok temuocena: 33% 

  Sklepy potrafią przyciągnąć klientów a klerowi trzeba zakazu handlu a gdzie uczciwa konkurencja o klienta czy to tak po katolicku?

  oceń komentarz
 • ~sar 10 ponad rok temuocena: 43% 

  W sumie ateiści mogliby dalej pracować i obsługiwać tylko klientów ateistów

  oceń komentarz
 • ~bivi 9 ponad rok temuocena: 77% 

  Klechownia niech zamknie mordy. To nie ich sprawa.

  oceń komentarz
 • ~Józek 8 ponad rok temuocena: 84% 

  Czarni złodzieje w sulienkach chcą żeby ludzie chodzili do kościoła i wrzucali na tace zamiast do sklepu to już nie jest kościół to grupa przestepcza wyłudzająca characz czarna niepodatkowana forsa

  oceń komentarz
 • ~Rambo 7 ponad rok temuocena: 81% 

  A Polacy domagają sie zniesienia złodziejskich mszy w Niedziele gdzie zbiera się miliardy złotych nieopodatkowanych pieniedzy

  oceń komentarz
 • ~Pleban 6 ponad rok temuocena: 87% 

  Zakaz chodzenia do koścoła w każdą niedzielę niedziela jest dla rodziny

  oceń komentarz
 • ~Banita 5 ponad rok temuocena: 81% 

  Tak tak zakaz handlu w niedzielę i wpajania wiernym głupot do głowy w kościele to nie średniowiecze o łapówkach nie opodatkowanych nie wspomnę co łaska ha ha ha

  oceń komentarz
 • ~sondor 4 ponad rok temuocena: 75% 

  Ekonomia nie może łączyć się z polityką i nic tu nie pomoże przetykanie tego wątkami religijnymi. Chcemy mieć "czystą" ekonomię - to wara od niej, niech rynek decyduje o tym który sklep pracuje a kory nie. Przypominam sobie Częstochowę i "siostrzyczki" handlujące dewocjonaliami w niedzielę - to też chcecie zabronić - jest popyt, jest handel.!!!

  oceń komentarz
 • ~Antypislam 3 ponad rok temuocena: 83% 

  Niech tez wypoczywaja a oni tylko patrza ile kasy na tacy !

  oceń komentarz
 • ~Ppawel 2 ponad rok temuocena: 81% 

  Super, gosposia zrobi zakupy dla księdza w tygodniu,a przeciętny Kowalski co pracuje tyle, że w tygodniu nie ma siły lub pracuje w takich godzinach, że nie ma kiedy wybrać się do galerii i kupić coś do ubrania lub zrobić większych zakupów. To może niech raz w tygodniu urop bierze aby coś w spokoju sobie kupic a nie w pośpiechu na odwal się. Tak poza tym mszę będą od 6.00 do 22.00 (reszta to cisza nocna) aby naród wybrał się z nudy do kościoła i na tace wrzucał - coś w tym jest, ale chyba nie podatki.

  oceń komentarz
 • ~jurek1959339 1 ponad rok temuocena: 85% 

  Wyłączenie z zakazu niedzielnego handlu sklepów z świętymi obrazkami, to znakomity przykład klerykalnej hipokryzji. Niech zaczną od siebie.

  oceń komentarz
do góry strony