REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020
Małe targowiska zaopatrują się w takich miejscach jak Wólka Kosowska czy Rzgów

Małe targowiska zaopatrują się w takich miejscach jak Wólka Kosowska czy Rzgów (fot. KK)

Krajowa Administracja Skarbowa, działająca od 1 marca 2017 r. początkowo jako priorytet traktowała uszczelnienie handlu towarami akcyzowymi. Obecnie służba koncentruje się na szarej strefie w handlu detalicznym. Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów, zapewnia w rozmowie z Gazetą Prawną, że KAS będzie podejmować rozwiązania systemowe, aby ostatecznie ucywilizować wielkie centra handlu, takie miejsca, jak Wólka Kosowska, Rzgów, Tuszyn, Jaworzno czy Głuchów.

REKLAMA

W pierwszych miesiącach po reformie służb skarbowych i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej jej priorytetem było uszczelnienie handlu wyrobami akcyzowymi, przede wszystkim paliwami płynnymi, ponieważ w tym obszarze dochodziło do miliardowych nieprawidłowości. Wielkie targowiska, stopniowo przekształcające się w centra handlowe czy outletowe, takie jak CH Ptak w Rzgowie czy Wólka Kosowska, pozostawały poza ścisłą kontrolą służb skarbowych. Piotr Dziedzic przyznaje w rozmowie z Gazetą Prawną, że przez lata decydowano się na rozwiązania doraźne, nie starając się o ucywilizowanie takich miejsc czy wdrażanie planów naprawczych. Prowadzono doraźne kontrole, które podmioty zarządzające targowiskami traktowały jako dodatkowy koszt, jednak wiedziały, że po zakończeniu „akcyjnych” kontroli będą mogły kontynuować proceder. „My wolimy podjąć rozwiązania systemowe i ostatecznie ucywilizować takie miejsca” – zapewnia urzędnik.

KAS otworzyła w Wólce Kosowskiej i Rzgowie specjalne stoiska informacyjne, ponieważ wiele osób prowadzących tam działalność, szczególnie obcokrajowców, „nie miało bladego pojęcia o swoich obowiązkach wobec państwa”. Piotr Dziedzic ujawnił „GP”, że w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego w Piasecznie trafiło ponad 600 wniosków o zarejestrowanie kasy fiskalnej. Urzędnik przyznał, że planach jest utworzenie stałej placówki, która odpowiadałaby wyłącznie za Wólkę Kosowską. Służby skarbowe myślą też o uruchomieniu jakiejś formy stałego nadzoru nad firmami handlującymi tekstyliami, tak jak dzieje się w przedsiębiorstwach obracających towarami akcyzowymi. „Państwo polskie nie będzie się już wycofywać się z obszarów, które do niego należą” – zapewnił przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

W nawiązaniu do grudniowego „nalotu” służb skarbowych na Wólkę Kosowską, Dziedzic przyznaje, że to działanie miało wywołać mocny efekt prewencyjny. To największe w Polsce i jedno z większych w regionie centrum dystrybucyjne zaopatruje mniejsze targowiska i sklepy odzieżowe. Skutkiem zmasowanej kontroli z jednej strony była grudniowa zapaść w funkcjonowaniu Wólki, ale z drugiej strony nastąpił ponad 60-proc. wzrost wpływów z VAT, porównując grudzień do listopada 2017 r. Podobne działania są prowadzone równolegle w województwie łódzkim i śląskim, bo te regiony stanowią największe ryzyko – czytamy w Gazecie Prawnej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~babcia 2 ponad rok temu

  niech kochane państwo policzy ilu obywateli sami sobie stworzyli stanowiska pracy i nikt z nich o nic nie prosi tylko płaci co miesiąc ok 1230 zł a do lekarza wszędzie prywatnie a brać się za kontenery to będą wiedzieli kto kupił i komu sprzedał

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ktos 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie ma wiekszego złodzieja na obywatelu niż państwo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony