REKLAMAVOG Polska - Baner Główny (16-30.03.2020)
Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie (Pixabay.com)

Już od września br. w Krakowie będzie trudniej kupić alkohol w nocy. Miasto porozumiało się z właścicielami sieci handlowych. Do porozumienia przystąpiło 89 sklepów, a zainteresowanie wyraziło około 20 punktów – podaje „Rzeczpospolita”.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Już w ubiegłym roku Krakowscy radni chcieli ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Dla ścisłego centrum miasta podjęto uchwałę o ograniczeniu sprzedaży w godzinach od 22 do 6 rano, ale uchwała zastała zaskarżona przez przedsiębiorców. W styczniu br. wojewódzki sąd administracyjny uznał rację handlowców, miasto odwołało się do NSA i nadal czeka na rozstrzygnięcie.

Krakowski ratusz nie czeka na werdykt sądu i nadal szuka możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy. Sieci handlowe, na mocy zawartego z miastem porozumienia, zobowiązały się do dobrowolnego wyłączenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach od 24 do 5.30 rano. Dodatkowo handlowcy zobowiązali się do wprowadzenia monitoringu w sklepie i na zewnątrz, a także montażu przycisku antynapadowego. Przedsiębiorcy zgodzili się też na zapewnienie w sklepie miejsca dla oczekujących klientów oraz reagowanie na przejawy chuligaństwa.

Alkohol jest w Polsce łatwo dostępny, niezależnie od pory dnia czy nocy. Im większe miasto, tym łatwiej go kupić, bo sklepy z napojami wyskokowymi są w zasięgu ręku. Tylko w Krakowie, jak wynika z deklaracji przedsiębiorców, całodobową sprzedaż alkoholu prowadzi około 278 punktów. Od września w Krakowie ma być mniej sklepów handlujących alkoholem. Porozumienie podpisali właściciele 89 sklepów, a 20 sklepów wyraża zainteresowanie.

Pilotaż ograniczenia sprzedaży ma potrwać w Krakowie rok. Inne duże miasta nie zamierzają iść w ślady Krakowa, ale szukają własnych dróg na ograniczenie handlu napojami wyskokowymi w nocy. W Łodzi przeprowadzono konsultacje w tej sprawie. Paweł Wardęga z łódzkiego ratusza powiedział „Rzeczpospolitej”, że większość z osób uczestniczących w konsultacjach była przeciwna wprowadzeniu ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach mieszczących się w centrum. Przepisy w Lublinie dopuszczają całodobową pracę placówek handlu detalicznego, gastronomicznych i usługowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony