REKLAMAMODERN-EXPO - Baner Główny (styczeń-luty 2020)

(for. materiały prasowe)

Ukraiński rynek spożywczy jest wciąż rozdrobniony. Właściciele sklepów spożywczych nie spieszą się łączyć w sieci. Na tym tle swoją potęgę budują giganty branży produktów szybkozbywalnych, w tym Metro i Auchan, którym udało się zakorzenić na Ukrainie.

REKLAMA

Firma analityczna GT Partners Ukraine Youcontrol przedstawiła wyniki badania Top 5 detalistów FMCG, biorąc pod uwagę ich obroty w 2018 roku. Łączne obroty w handlu detalicznym wyniosły około 12,2 mld dolarów. To o 23 proc. więcej w porównaniu do 2017 roku.

Analitycy zaznaczają, że ukraiński rynek spożywczy jest wciąż nieskonsolidowany. Za naszą wschodnią granicą działa bowiem ponad 150 operatorów spożywczych. W 2018 roku wiodący detaliści pozostali na już zdobytych pozycjach. Podobnie, jak i w 2017 roku liderem jest spółka ATB Market (Dniepr). W ub.r. sieć sklepów ATB, która działa w formacie tzw. miękkiego dyskontera była też na pierwszym miejscu ze względu na liczbę otwarć nowych punktów handlowych – firma otworzyła 80 sklepów.

Na drugim miejscu jest przedsiębiorstwo z Kijowa Fozzy Group. W 2018 roku łączne obroty wchodzących w jego skład sieci handlowych – Silpo, Fora, Le Silpo, Thrash!, Favore i Fozzy Cash&Carry wzrosły o 25 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Podobnie jak i do tej pory, trójkę liderów detalicznego rynku spożywczego na Ukrainie zamyka niemiecki operator Metro Cash&Carry (Kijów). Obroty like-for-like spółki w hrywnach wzrosły o 14 proc. w porównaniu do 2017 roku. Metro pozostaje też największym graczem działającym w formacie cash & carry ze względu na wielkość sprzedaży.

Na czwartym miejscu ratingu największych detalistów branży FMCG na Ukrainie znalazł się francuski Auchan. Biorąc pod uwagę zainteresowanie tego detalisty aktywną ekspansją na ukraińskim rynku, analitycy GT Partners Ukraine Youcontrol szacują, że w 2019 roku Auchan może zając miejsce niemieckiego Metro Cash&Carry. Po raz pierwszy na liście Top 5 znalazła się spółka Omega, która zarządza sieciami Varus i Varus Market. Dzięki otwarciu nowych sklepów, w 2018 roku zwiększyła ona obroty handlowe o 53 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony