REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Pomaga budować atrakcyjny wizerunek stoiska mięsno­‑wędliniarskiego, ale sam wygląd na nic się nie zda, jeśli obsługa nie dba o ladę chłodniczą, a ta odstrasza klientów nieprzyjemnym zapachem. Jak wybrać odpowiedni model i co jest najważniejsze w eksploatacji?
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Na eksploatację lad chłodniczych wpływa ich konstrukcja i umiejscowienie agregatu, który może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Ponadto wyróżnia się podział lad ze względu na zasadę działania – na statyczne (grawitacyjne) oraz dynamiczne (wentylowane). W pierwszych można przechowywać produkty mniej wrażliwe na wahania temperatury oraz słabiej się sprzedające. W drugich zasadniczym aspektem jest wąski reżim temperaturowy, co wiąże się z większą rotacją produktów lub zabezpieczeniem ich przed nadmiernym wysychaniem. Ten podział ma znaczenie, bo na stoisku mięsno­‑wędliniarskim wyroby przetworzone wymagają innej temperatury, niż mięso surowe i drób. Warto więc tak zaplanować stoisko, aby można było operować temperaturami w poszczególnych sekcjach lad.

Wybierając ladę chłodniczą, zwróć uwagę na:

1. Nadmuch – dobrej jakości nadmuch gwarantuje produktom w całej ladzie odpowiednią i stałą temperaturę przechowywania. Słaby nadmuch generuje straty spowodowane koniecznością wyrzucania zepsutych produktów.
2. Wygodę użytkowania – im mniej lada wymaga obsługi, tym lepiej. Zalecane są urządzenia z automatycznym odparowaniem skroplin, dzięki czemu nie trzeba regularnie opróżniać pojemnika ze skroplinami.
3. Design – przestronny przechowalnik bez zbędnych zakamarków i ostrych krawędzi pozwala na bezpieczne sięganie po towar oraz ułatwia załadunek. Urządzenie powinno być wykończone stalą nierdzewną.
4. Szyby – powinny być podnoszone do góry, co znacznie ułatwia przygotowanie ekspozycji, a także czyszczenie urządzenia.
5. Oświetlenie – doświetlenie mięsa białym światłem będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na jakość ekspozycji. Na tym stoisku dominują odcienie żółty i różowy, świetlówki powinny mieć odpowiednią barwę przeznaczoną do ekspozycji mięsa i wędlin.

Eksploatacja:

Odpowiednie podłączenie – każde urządzenie chłodnicze powinno być podłączone do gniazdka z uziemieniem, a każde gniazdko stanowić osobną linię z osobnym zabezpieczeniem zwłocznym, co najmniej szesnastoamperowym. Wykluczone jest podłączanie mebli chłodniczych do przedłużaczy czy trójników wraz z innym wyposażeniem, bo w konsekwencji żadne z urządzeń nie otrzymuje właściwego napięcia. W meblach chłodniczych, w najlepszym wypadku, uszkodzeniu ulegają kondensatory, co wymaga wezwania serwisu.

Nie do magazynowania – wykluczone jest chowanie towaru na noc do lad chłodniczych, które z definicji służą do ekspozycji, czyli do krótkotrwałego przechowywania produktów w warunkach chłodniczych, a nie do ich magazynowania.

Mycie – po całodniowej eksploatacji każda lada powinna być wymyta, wysuszona i dopiero rano ponownie zatowarowana. To wymóg sanitarny, który służy bezpieczeństwu konsumentów. Nieczyszczona lada będzie odstraszać klientów przykrym zapachem.

Konserwacja – przed podjęciem jakichkolwiek czynności konserwacyjnych meble należy wyłączać z prądu, a podczas mycia uważać, by nie uszkodzić podzespołów elektrycznych oraz elementów instalacji chłodniczej.

Meble z agregatem wewnętrznym – bardzo ważnym elementem jest skraplacz wyglądający jak malutki kaloryfer lub radiator. Czynnik chłodniczy oddaje w nim ciepło, które pobiera z powierzchni ekspozycyjnej, chłodząc towar. Nieczyszczony regularnie skraplacz powoduje awarię sprężarki, a następnie całego agregatu chłodzącego. Czyszczenie skraplaczy przy pomocy odkurzacza raz w miesiącu to konieczny warunek długoletniej, bezawaryjnej pracy urządzenia.

Meble z agregatem zewnętrznym – co kilka miesięcy powinien mieć miejsce gruntowny przegląd instalacji chłodniczych, podczas którego zostanie sprawdzone: działanie wszystkich wentylatorów, poziom czynnika chłodniczego, oleju, napięcie i natężenie prądu, temperatura czynnika chłodniczego, działanie presostatów, filtry, orurowanie i izolacja zimnochronna. Przy okazji trzeba dokręcić wszelkie możliwe śruby i inne elementy, które mogły się obluzować w czasie pracy układu.
Oprac. SSZ na podstawie informacji udostępnionych przez firmy Bako 2000, JBG­‑2 oraz Rapa

Wiadomości Handlowe, Nr 11-12 (140), Listopad - Grudzień 2014

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (18)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Agnieszkaaaaaaaaaaaaa 18 11 miesięcy temu

  Ja pracowałam w bolarusie i ciepło wspominam ten okres. Zarobki wysokie, bez narzuconych wygórowanej ilosci obowiazkow.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysiek4343 17 ponad rok temu

  Jeśli chodzi o pracę w Bolarusie to mogę polecić, pracowałem w wielu firmach i mogę powiedzieć, że w porównaniu do moich porpzednich prac warunki w Bolarusie do bardzo dobre. Przede wszystkim wypłata, która jest zawsze na czas

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mirek 16 ponad rok temu

  Tak. :) Jak się przykładasz to masz szanse również na awans. :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mimi302 15 ponad rok temu

  A jak wygląda praca w Bolarusie? Bo słyszałem, ze nawet dobrze płacą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bolarus 14 ponad rok temu

  Widzę, że ewidentnie w czołówce producentów tego rodzaju sprzętu chłodniczego firma ta zajmuje czołowe miejsce :) cieszę się bo również miałam okazję z nimi współpracować i jest to dobra i solidna firma, dbająca o klienta i umiejąca odpowiedzieć jego potrzebom.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beata 13 ponad rok temu

  Wiadomo, Bolarus najlepszy, ale nie ma się co dziwić, pracują tam profesjonaliści i znają się na rzeczy, wciąż pracują nad tym by udoskonalać produkty, wprowadzać innowacje, rozwijać się, a klienci to doceniają!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Teresa32 12 ponad rok temu

  Dużo osób poleca Bolarusa i faktycznie ich oferta w porównaniu do konkurencji jest bardzo atrakcyjne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przedsiębiorca 11 ponad rok temu

  Ja znalazłem ofertę Bolarus. Mają szeroki wybór. Porównałem ich lady chłodnicze w konkurencyjnymi i okazały się lepsze, a cena również rozsądna jak za taką jakość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~restauratorkass 10 ponad rok temu

  Polecam firmę Bolarus, mają duży wybór i porządne produkty. Korzystam i sobie chwale.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kaczmarksi 9 ponad rok temu

  Lady dobre robi wlasnie ten bolarus wiem bo moi znajomi od nich kupowali i sie zachwycaja hehe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alan 8 ponad rok temu

  Ja tez polecam Bolarusa, to solidna firma, dlugo juz utrzymyuje sie na rynku wiec to musi cos znaczyc

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Seven Angels 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Bolarus, bolarus i jeszcze raz bolarus, juz sie na tylu firmach przejechalem... Aż trafilem na Bolarusa, a dokaldniej znajomy mi ich polecil i wreszcze mam po prostu DOBRZE DZIAŁAJĄCE i NIE PSUJĄCE SIĘ urządzenia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kokooks 6 ponad rok temu

  Widzę, że to juz całkiem znana firma na rynku ten bolarus, my na razie mamy od nich tylko zamrażarkę skrzyniową, ale widać, ze solidna. Nie chcielismy się na razie rzucać na głęboką wodę, bo totalnie nie znalismy tej firmy, ale widzę teraz, ze warto wiec pewnie jeszcze dokupię od nich szafy chłodnicze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~7.0.9 5 ponad rok temu

  My również skorzystalismy z oferty bolarusa, bo niestety nasza poprzednia firma od sprzetu chlodniczego sie nie sprawdziła... Ale artykul bardzo przydatny! Pomogł nam przy wyborze dobrego sprzetu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kremówka 4 ponad rok temu

  Nooo praktycznie pod wszystkimi tymi względami sprawdza się bolarus.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o.k. 3 ponad rok temu

  O, aż nie wiedziałem, że bolarus taki popularny. A my też mamy jedną rzecz od nich. Póki co działa bez zarzutu. Widzę,że ta firma bardzo szybko się rozwija ostatnio i powoli przejmuje rynek. I dobrze, bo robi solidny sprzęt z tego co wyczytalem i trochę z własnego doświadczenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiktor77 2 ponad rok temu

  Nasze lady w sklepie bły już mega przestarzałe. Przejrzelismy kilka ofert między innymi Juka, Igloo i Bolarus. Zdecydowalismy sie na bolarusa. I nie żałujemy. Meble są porządnie wykonane, wysokiej jakości. Do tego świetny kontakt z klientem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Katarzyna 1 ponad rok temu

  Ciekawy artykuł, bardzo przydatny. Ja w swoim sklepie mam lady chłodnicze firmy Bolarus i jestem bardzo zadowolona. Sprzęt wysokiej jakości, firma godna zaufania i polecenia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony