REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)
Sklep Lewiatan nocą w miejscowości Jedwabno przy ul. 1 Maja 67A

Sklep Lewiatan nocą w miejscowości Jedwabno przy ul. 1 Maja 67A (Wikipedia/CC BY-SA 4.0)

Zakaz handlu w niedziele dał się we znaki sklepom sieci Lewiatan, jednak Wojciech Kruszewski, prezes Lewiatan Holding jest optymistą i zakłada, że w 2018 r. sprzedaż zarządzanej przez niego sieci wzrośnie o ponad 10 proc. To oznacza, że przychody przekroczą 12,5 mld zł.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

W 2017 roku sieć Lewiatan zanotowała 11,5 mld zł przychodu, zaś rok wcześniej było to ok. 10,5 mld zł. W tym roku operator chce utrzymać ambitną, dwucyfrową dynamikę wzrostu. - Na początku roku zakładaliśmy wzrost dwucyfrowy, czyli nieco powyżej 10 proc. To założenie nadal podtrzymujemy, mimo że ograniczenie handlu w niedziele jednak spowolniło tempo wzrostu sprzedaży – mówi Wojciech Kruszewski.

Jednocześnie dodaje, że brak przychodów w dni objęte ograniczeniem handlu nie jest w pełni rekompensowany wzrostem sprzedaży w piątki, soboty czy poniedziałki. - Szacujemy, że w przypadku większych sklepów dodatkowe obroty z tych dni rekompensują zaledwie 50-60 proc. dotychczasowej sprzedaży w niedziele. Obrazowo można powiedzieć, że przy dwóch niedzielach niehandlowych w miesiącu obrót z jednej niedzieli jest bezpowrotnie stracony – wskazuje prezes Lewiatan Holding.

- Także w niedziele handlowe notujemy pewne spadki obrotów, spowodowane zapewne dezorientacją klientów i faktem, że część całkowicie rezygnuje z niedzielnych zakupów. Te spadki nie są bardzo duże, tym niemniej przyczyniają się w jakimś stopniu do spowolnienia wzrostu sprzedaży ogółem – tłumaczy Wojciech Kruszewski.

Wzrost przychodów jest wspierany przez dynamiczny rozwój sieci sklepów i inwestycje w poprawę jakości już działających sklepów. Na 2018 r. Lewiatan zaplanował otwarcie 200 nowych sklepów netto i 400 modernizacji już działających palcówek. Władze sieci zapewniają, że projekt zostanie zrealizowany i dodają, że w przyszłym roku chcą otworzyć podobną liczbę sklepów.

- Uważamy, że 200 nowych sklepów rocznie to liczba realna i zarazem bezpieczna. Będziemy się starali utrzymywać co najmniej takie tempo rozwoju. Musimy przy tym pamiętać, że mówimy o liczbie netto, tym samym liczba otwieranych sklepów będzie istotnie wyższa – podkreśla Wojciech Kruszewski, prezes zarządu Lewiatan Holding.

I dodaje: - Część sklepów, szczególnie mniejszych, w sposób naturalny wypadnie z rynku. Powodem najczęstszym są coraz częściej pojawiające się kłopoty z sukcesją. Pokolenie pionierów polskiego handlu powoli wchodzi w wiek emerytalny, a dzieci często mają zupełnie inne plany zawodowe niż prowadzenie sklepu. Zdarzają się też placówki, które mają problemy z dostosowaniem się do wymogów, z wdrażaniem naszego know-how. Te sklepy odchodzą z Sieci albo my z nich rezygnujemy. Tak więc, aby rosnąć o 200 sklepów rocznie netto, musimy de facto pozyskiwać więcej nowych placówek.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~RS 2 ponad rok temu

  Eurocash nie ma nawet 20% udziału w dostawach do Sklepów Lewiatan.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bakbar 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Sieć handlowa (przynajmniej nowoczesna sieć handlowa) wedle definicji posiada własne (lub wynajmowane) zaplecze: zakupy, centra logistyczne i dystrybucje. Los Lewiatana jest raczej w rękach Eurocash. Los dostawców Lewiatana jest w rękach Eurocash. Czym zatem jest Lewiatan? na pewno nie stricte siecią handlową.... jakimś tam zlepkiem sklepów na kagańcu Eurocash.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony