REKLAMAJACOBS - Nowość - Baner Główny (Kwiecień 2018)
Sklep sieci Lidl w Poznaniu

Sklep sieci Lidl w Poznaniu (materiały prasowe, Lidl Polska)

Spółka Lidl Liitwa na jednym z marketów w Wilnie umieściła panel przetwarzający energię słoneczną. W najbliższym czasie podobny panel ma znaleźć się w Kownie - napisał dziennik „Verslo žinios“,

REKLAMARTA - belka w artykułach - kwiecień 2018

W Polsce firma także inwestuje w rozwiązania przyjazne środowisku. Przykładem jest sklep sieci Lidl w Poznaniu przy ul. Wilkońskich. Operator wprowadził wiele ekologicznych rozwiązań. Można do nich zaliczyć gruntowe pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną do ogrzewania jak również chłodzenia obiektu (chłodzenie pasywne).

W celu równomiernego i komfortowego ogrzania oraz schłodzenia sklepu zastosowano instalację umieszczoną pod posadzką. To nowatorskie rozwiązanie uzupełnione jest o zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją. Innym przykładem rozwiązań ekologicznych jest instalacja fotowoltaiczna, czyli panele wykorzystujące energię słoneczną i przetwarzające ją w prąd służący do funkcjonowania sklepu. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną redukcję emisji CO.

W całym budynku zamontowane zostało oświetlenie wyłącznie typu LED, optymalizujące wykorzystanie energii o 50 proc. w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Zoptymalizowano także wykorzystanie światła dziennego do oświetlenia wnętrza obiektu – w tym celu służy rozbudowana, szklana fasada budynku. Ponadto zebrane z obiektu wody deszczowe są odzyskiwane i wykorzystane dla celów gospodarczych i bytowych (podlewanie terenów zielonych oraz spłukiwanie wszystkich toalet).

Dzięki tym rozwiązaniom poznański obiekt Lidla otrzymał certyfikat Breem New Construction 2016, definiujący standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Sklep Lidl przy ul. Wilkońskich w Poznaniu otrzymał ten konkretny certyfikat jako pierwszy obiekt na terenie Polski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Olik73 1 ponad rok temu

  Inwestycja w energie odnawialna to dobry krok. Sam się o tym przekonałem zakładając u siebie na dachu panele. W lecie cieplutka woda grzeje się energią słoneczną. Zamierzam jednak iść o krok dalej i spróbować oszczędzać również na tej energii, którą kupuję z sieci. W internecie znalazłem stronę https://www.ogarniamprad.pl/... która organizuje grupowe zakupy prądu i gazu. Kupując prąd w grupie ponoć można zaoszczędzić sporo, bo zmieniając w ten sposób sprzedawcę można uzyskać bardzo korzystną cenę za energię na nowej fakturze. Wszystko odbywa się online. Zarejestrowałem się i czekam na wynik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"