REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (11-17.11.2019)
Luis Amaral, prezes Grupy Eurocash

Luis Amaral, prezes Grupy Eurocash (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

W Polsce potrzebne są zmiany, które umożliwiłyby łatwiejsze podejmowanie pracy w kraju przez imigrantów - ostrzega Luis Amaral, prezes Grupy Eurocash, w wywiadzie dla "Financial Times".

REKLAMA

Prezes i największy akcjonariusz hurtowego giganta ostrzega, że coraz większe problemy firm działających w Polsce ze znalezieniem rąk do pracy mogą się źle skończyć. Zdaniem Amarala, problemy z pozyskaniem pracowników od trzech lat powodują i nadal będą powodować wzrost cen produktów, a także spadek konkurencyjności firm i konkurencyjności polskiej gospodarki.

W rozmowie z "FT" Amaral tłumaczy, że jego zdaniem problem z obsadzeniem miejsc pracy jest w tej chwili największą bolączką firm. Z kolei presja na podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników zjada marże netto firm, które w tej chwili w branży hurtowej są na poziomie "dwóch, trzech, czterech procent".

Szef Eurocashu w wywiadzie dla "FT" wielokrotnie podkreśla, że w Polsce potrzeba więcej pracowników. Jak zauważa, nic nie wskazuje na to, aby Polacy w najbliższym czasie mieli więcej dzieci. Tym samym problem rynku pracy jest problemem strukturalnym.

Pracujący w Polsce Ukraińcy są tylko częściową odpowiedzią na braki na rynku pracy. Amaral jest zdania, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski za pracą "nie powinni musieć wracać co sześć miesięcy", a potem powracać do kraju. Menedżer nawiązuje w tej wypowiedzi do obowiązujących w Polsce przepisów w oparciu o które wielu Ukraińców pracuje w Polsce, a które - zdaniem Amarala - wymagają zmiany.

Czytaj więcej w "Financial Times".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Zbych 8 4 miesiące temuocena: 57% 

  Po co w ogóle słuchać człowieka który robi za darmochę w Polsce co chce ? szkoda na niego czasu do siebie wracaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olo 7 4 miesiące temuocena: 75% 

  Największym problemem są koszty pracy. Ukraińcy wcześniej czy później uderzą na Zachód.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gija88888 6 4 miesiące temuocena: 57% 

  Tak to prawda nasza wydajność pracy jest jedną z najniższych w Unii. L4 to plaga polskiego zatrudnienia - płacą za to najpierw pracodawcy a potem sami pracownicy - brak premii. Młodzi pracownicy do lat 30-35 są bardzo nieodpowiedzialni, non stop sterczą na telefonach, spóźniają się do pracy, nie przychodzą do pracy bez uprzedzenia, są bardzo roszczeniowi. No i socjal ze strony Państwa rozpasany na niebotyczną skalę za który zapłacą wszyscy. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Pracodawcy nie wytrzymają kosztów, firmy popadają. Pracownicy tak popodnoszą najniższą, ze nie będzie się opłacać ich zatrudniać. Wykorzystają to najsilniejsi - przejmą upadające firmy i wykorzystają podaż pracowników.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 5 4 miesiące temuocena: 60% 

  W Polsce nie ma problemu rak do pracy , jest problem nieadekwatnie niskich płac w handlu. A to co Luis mówi, to takie typowe lewackie gadanie. Najlepiej przyjąć uchodźców z Syrii

  oceń komentarz
 • ~@ ~10 4 4 miesiące temuocena: 43% 

  Nie masz pojęcia co się dzieje na rynku pracy widzę. Polacy niestety nie chcą i nie umieją pracować, nawet wykonywać prostych prac, wstawać do pracy, nie spóźniać się, nie brać hurtowo L4 na "wolny weekend". Nie wiesz kompletnie co się dzieje. Pojęcie jaka praca taka płaca.. właśnie, jak pracujecie tak dostajecie na pasku.. nie odwrotnie. Pracodawcy od dawna moga płacić i chcą płacić więcej ale za tak słabą jakość nie ma co wydawać pieniędzy. Zostań pracodawcą, zarządzaj grupą nierobów to trochę Ci sie zmieni perspektywa.

  oceń komentarz
 • ~10 3 4 miesiące temuocena: 56% 

  Takie coś to głoś u siebie w Portugalii nam w ogóle nie jesteś ty ani imigranci tutaj potrzebni.

  oceń komentarz
 • ~Chce wyższych pensji, nie imigrantów 2 4 miesiące temuocena: 77% 

  Sam Amaral przyznaje, ze imigranci są po to by pensje w Polsce nie rosły. Ci, którzy to popierają niech sie nie dziwią, ze nigdy nie wyjdą poza najcięższą krajową.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polak 1 4 miesiące temuocena: 69% 

  ja tam ukraińców lubię. jak u nas na osiedlu sprzątali Polacy, to byly problemy z ich dostępności i jakością. Zmieniona została firma, w wiekszosci sa to ukraincy i na osiedlu jest czysto, trawniki zadbane, klatki posprzatane. nie mam nic przeciwko zeby tutaj bylo ich wiecej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony