REKLAMAMLEKOVITA - Święta Śmietanka - Baner Główny (14-19.12.2019)

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

Produkty rolne

 

29 stycznia 2019, 12:29

MIchał Kołodziejczak, Agro Unia

MIchał Kołodziejczak, Agro Unia (Źródło: YouTube / OpcjaSpoleczna - Videoblog)

Michał Kołodziejczak, prezes stowarzyszenia rolników Agro Unia, domaga się stworzenia „parasola ochronnego” nad polskim rynkiem spożywczym. W rozmowie z portalem Money.pl lider nowego ruchu ludowego oskarża „korporacje” o niszczenie polskiego rolnictwa i „małych sklepów rodzinnych”.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

Michał Kołodziejczak, nazwany przez Money.pl „nowym Lepperem”, jest zdania, że polscy rolnicy nie mają swobodnego dostępu do rynku, ponieważ „wszystko jest przejęte przez korporacje, przez sklepy wielkopowierzchniowe”, które decydują o tym, od kogo kupują towar, przy czym znaczną jego część sprowadzają z zagranicy. Szef Agro Unii przekonuje, że niektóre kraje Europy Zachodniej „zatroszczyły się o to, by w miastach prym wiodły sklepy rodzinne”, które zaopatrują się w lokalnych hurtowniach i u miejscowych rolników.

Działacz wskazuje ponadto na przykłady Litwy czy Czech, które poradziły sobie z nadmiernym napływem zagranicznej żywności i ostrzega, że jeśli polskie gospodarstwa rolne zostaną całkowicie „wyłączone z funkcjonowania”, ceny żywności bardzo wzrosną, a Polska stanie się w pełni zależna od żywności zagranicznej. „Zadaniem naszej organizacji jest stworzenie parasola ochronnego ponad pojedynczymi rolnikami, ponad grupami producenckim i spółdzielniami, ponad konsumentami. Ma on chronić polski rynek polskich konsumentów” – wyjaśnia Kołodziejczak w rozmowie z Money.pl.

Szef Agro Unii uważa, że polski handel detaliczny został całkowicie zdominowany przez kilka korporacji handlowych i przekonuje obrazowo, że wystarczy wyeliminować dany towar z „czterech wiodących sklepów Warszawie”, by mieszkańcy stolicy zostali pozbawieni dostępu do tego produktu, ponieważ małe sklepy rodzinne zostały „skutecznie wyeliminowane przez złe zapisy prawa”.

Agro Unia to nowy ruch ludowy, którego liderem jest Michał Kołodziejczak, rolnik z woj. łódzkiego, założyciel m.in. Unii Warzywno-Ziemniaczanej – organizatora kilku akcji protestacyjnych. m.in. blokady autostrady A2 z grudnia 2018 r. Agro Unia stawia sobie za cel oddolną organizację struktur nowego ruchu ludowego, zjednoczenie branży rolniczej i walkę o interesy polskiego rolnictwa, ale także „rozliczenie” stowarzyszeń i organizacji rolniczych finansowanych przez Skarb Państwa.

Działacze Agro Unii oskarżają obecne władze o to, że niewłaściwą polityką i brakiem stosownych regulacji prawnych doprowadziły polskie rolnictwo do tragicznej sytuacji – i wskazują na dramatycznie niskie ceny skupu warzyw i owoców, nadprodukcję, załamanie rynku trzody chlewnej, a także brak odpowiedniej reakcji władz na klęski żywiołowe, dotykające producentów rolnych czy na problem wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF.

Źródło: money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 19

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~hurtownik 7 9 miesięcy temuocena: 50% 

  bardzo dobrze wreszcie znalazł się polak rolnik ,który chce zrobić coś dla kraju6

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elza 6 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Jak zostać członkiem Agro Unii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polak 5 10 miesięcy temuocena: 83% 

  to co robicie to walka o zdrowie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polak 4 10 miesięcy temuocena: 0% 

  to co robicie to psu na budę a może ; buda ; taki jest minister, co za lobby, kryje ministra !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AG 3 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Rolnictwo jest takim samym działem gospodarki wolnorynkowej jak wszystkie inne. Winna to być zwykła działalność gospodarcza. Dlaczego np. sadownik nie próbuje sprzedaży bezpośredniej lecz oczekuje ochrony rynku. Tym samym banany, pomarańcze są tańsze w wielu przypadkach od rodzimych jabłek. Czy jako producent mebli, wyrobów metalowych itp. też winniśmy blokować drogi i żądać ochrony rodzimego rynku? Na koniec pytanie czy polscy rolnicy zobligowani są do zakupu np telewizorów , samochodów lub ciągników rolniczych od krajowych producentów?

  oceń komentarz
 • ~HK 2 10 miesięcy temuocena: 40% 

  Jak tego samego będą żądać rolnicy z innych krajów, to ten sam Pan podniesie larum, że nie możemy eksportować naszych wspaniałych płodów rolno-owocowych i że to cios w rodzimych producentów, i że wszystko zaraz padnie i że rząd nic nie robi, żeby im pomóc.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cyc 1 10 miesięcy temuocena: 70% 

  Tylko jeden mądry się znalazł ? Reszta siedzi na zakupach w Lidlu i Biedrze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony