REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju prowadzimy szereg działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Główny to "Freon Exit Program", w ramach którego rezygnujemy z freonu w naszych urządzeniach chłodniczych – mówi Tadeusz Plewa, dyrektor ds. technicznych w Makro Polska.

REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk Pomaga - Belka w artykułąch (06.04 - 01.03.2020)
Do końca I kwartału 2020 roku we wszystkich halach Makro będzie możliwość ładowania samochodów elektrycznych

Do końca I kwartału 2020 roku we wszystkich halach Makro będzie możliwość ładowania samochodów elektrycznych (Fot.materiały prasowe)

Zastosowanie freonu jest bardzo szkodliwe dla środowiska. W ramach projektu "Freon Exit Program" Makro wymienia wszystkie urządzenia chłodnicze w halach i wprowadza nowy system, który wykorzystuje gaz CO2, który jest zdecydowanie przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. To rozwiązanie zostało do tej pory wprowadzone w siedmiu z 30 hal hurtownika. Przypomnijmy, że Grupa Metro zobowiązała się, że do 2030 roku wdroży „Freon Exit Program” we wszystkich punktach sprzedaży całej grupy.

Oświetlenie ledowe i ambasador oszczędzania energii

Kolejnym projektem jest „Energy Saving Program”, który oznacza wiele działań na rzecz oszczędności energii elektrycznej. Firma jest w trakcie wymiany oświetlenia we wszystkich halach na energooszczędne, tzw. oświetlenie LED. – Innym innowacyjnym procesem, który prowadzimy w naszej firmie, jest rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła emitowanego z agregatów chłodniczych. Pozyskane cieplo ponownie wykorzystujemy do ogrzewania hal – opowiada Tadeusz Plewa, dyrektor ds. technicznych w Makro Polska.

Makro już kilka lat temu wprowadziło inny program – „Energy Awareness Program”. - Doszliśmy do wniosku, że jako firma musimy starać się oszczędzać energię przy pełnym zaangażowani załogi. Bez wsparcia pracowników nie byłoby to wystarczająco efektywne. W 2015 roku wzięliśmy udział w międzynarodowym konkursie ekologicznym organizowanym przez grupę Metro AG. Wyzwanie miało na celu wyłonienie „energy savera”, tzw. ambasadora oszczędzania energii. Szukaliśmy rozwiązania szybkiego do wdrożenia w hali i przynoszącego określone korzyści oszczędności energii eklektycznej i wody. Jednym z laureatów konkursu został pracownik Makro z Rybnika. – Wprowadzamy też mniejsze i prostsze projekty. Jednym z nich jest oznakowanie w postaci naklejek z przypomnieniem o wyłączeniu światła, komputerów i innych urządzeń, które pobierają energię podczas naszej nieobecności.

Inteligentne zarządzanie oświetleniem

We wszystkich halach Makro działa program „Building Management System”. –  Automatyczny mechanizm reaguje na warunki zewnętrzne, dostosowując parametry oświetlenia, ogrzewania i wentylacji oraz oszczędzając tym samym energię. W praktyce, jak jest jaśniej na zewnątrz, to system przyciemnia albo całkowicie wyłącza co drugą lampę wewnątrz hali – mówi Tadeusz Plewa. 

Do ostatnich inwestycji Makro w ekologiczne rozwiązania należy instalacja urządzeń opartych na bezpiecznym czynniku chłodniczym CO2 w hali w Częstochowie. Jak ocenia Plewa, zmiana ta przynosi oszczędność w postaci około 20% energii. – Kolejne 10% oszczędności uzyskujemy dzięki zastosowaniu „ejector technology”. Takie rozwiązanie znajdziemy również w opolskiej hali – dodaje ekspert.

Rozwiązania ze wzorcowej hali Makro w Austrii

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony