REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)
Na zdjęciu sklep sieci Małpka Express

Na zdjęciu sklep sieci Małpka Express (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Przedłuża się proces poszukiwania inwestora dla Małpki. Wielu zniecierpliwionych takim rozwojem sprawy ajentów i właścicieli lokali, w których działają sklepy Małpka Express i MExpress, straciło wiarę w to, że uda im się odzyskać przynajmniej część pieniędzy. Jednak szef spółki zarządzającej siecią sklepów convenience nadal wierzy w pozytywny finał.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Przypomnijmy, że 31 stycznia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy otworzył przyspieszone postępowanie układowe Małpki. Tym samym spółka na wiele miesięcy uwolniła się od obowiązku spłaty długów powstałych do 30 stycznia - Małpka będzie musiała je uregulować dopiero po zatwierdzeniu układu. Suma wszystkich długów komercyjnych Małpki wynosi ok. 25 mln zł. Dodatkowe zobowiązania spółki wobec podmiotów powiązanych uprzednio bądź obecnie z firmą wynoszą ok. 76 mln zł, a zobowiązania wobec instytucji bankowych to ok. 12 mln zł (stan na koniec ubiegłego roku). Razem z długami komercyjnymi, wszystkie zobowiązania wynoszą ok. 113 mln zł.

O ile egzekucja długów powstałych do 30 stycznia została wstrzymana, tak już wszystkie późniejsze należności Małpka powinna regulować na bieżąco. Pilnować tego ma nadzorca sądowy Michał Górnicki. Jednak kilku ajentów sieci, z którymi rozmawiała redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl twierdzi, że jak dotąd nie otrzymało pieniędzy za luty ani za marzec.

Prezes Małpki Mark Preston zapewnia, że firma stara się płacić za wszystko tak szybko, jak tylko może. - Sytuacja jest niezmienna od wielu tygodni. Pokrywamy zobowiązania w miarę możliwości, choć faktycznie zdarzają się przestoje. Należy jednak podkreślić, że dotyczą one wyłącznie zobowiązań z ostatnich kilku tygodni i we wszystkich tego typu sytuacjach działamy w porozumieniu z naszym nadzorcą sądowym - wyjaśnia Preston.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby regulować aktualne zobowiązania, ale też otwarcie przyznajemy, że możliwości finansowania bieżącej działalności są ograniczone i stąd tymczasowe przestoje w opłatach za luty i marzec - tłumaczy prezes Małpki.

Ratunkiem dla sieci ma być nowy inwestor. Jego poszukiwania trwają od wielu miesięcy - w tym czasie sieć skurczyła się o kilkadziesiąt sklepów, długi drastycznie wzrosły, a półki w placówkach coraz mocniej świeciły pustkami. O tym jak trudna jest sytuacja Małpki informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi już w październiku 2017 r. Mniej więcej wtedy w spółce zaczął być wdrażany plan naprawczy opracowany przez nowy zarząd, a koncentrujący się na cięciu kosztów.

Wielu ajentów Małpki zdążyło już stracić wiarę w to, że uda się znaleźć inwestora. Jednak jeszcze w minioną środę Mark Preston, poproszony przez nas o komentarz podkreślał, że spółka "oczekuje ostatecznej decyzji partnera", z którym prowadzone są "finalne rozmowy". - Ponieważ jestem na ostatniej prostej, nie chciałbym wywierać na nim publicznej presji. Bardziej szczegółowo będę mógł opowiedzieć o tym przed końcem tego tygodnia - deklarował szef Małpki 28 marca.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 28

 • 21
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (9)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Łoś superktoś 9 9 miesięcy temuocena: 80% 

  Rafii pewnie bierze wszystkie 500 plusy i inne duperele siedzi na kanapie i czeka jak mu dadzą bo mu się przecie należy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pafii 8 9 miesięcy temuocena: 89% 

  Rafii może ty się za to weźmiesz by zrobić coś by miec a nie tylko liczyć na łaskę PiS i czekać aż dadzą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jw 7 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Były wnioski o upadłość w zeszłym roku to sąd ich nie wziął pod uwagę. Teraz niech mądry sąd płaci wierzycielom zobowiązania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafii 6 9 miesięcy temuocena: 20% 

  Dla siebie maja wypłaty tylko dla ajentów nie. Cyganią cały czas przeciągając czas by sprzedać resztki towarów Ja bym ich do więzienia powsadzal może czytają to odpowiednie osoby by im się wziąść za tyłek może ktoś z pis się wykaze

  oceń komentarz
 • ~Ajennt 5 9 miesięcy temuocena: 30% 

  Kłamią i nie odbieraja telefonów

  oceń komentarz
 • ~Monkeybiznes 4 9 miesięcy temuocena: 75% 

  To oznacza, żeby wszyscy byli gotowi na szybki koniec Małpki czyli upadłość likwidacyjną. Małpka nie ma żadnego majątku, więc wszyscy wierzyciele zostaną z ręką w głębokim nocniku wypełnionym po brzegi wiadomo czym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pps 3 9 miesięcy temuocena: 75% 

  Nie ma wynagrodzenia za luty a na wezwania do zaplaty zero reakcji!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~red 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

  bierzemy 2 euro od słowa !!!!

  oceń komentarz
 • ~PPS 1 9 miesięcy temuocena: 25% 

  Artykuł sponsorowany

  oceń komentarz
do góry strony