REKLAMAROS-SWEET - Baner Główny (23.04. - 05.05.2019)
Alexandre Bompard, prezes Grupy Carrefour

Alexandre Bompard, prezes Grupy Carrefour (fot. Wikimedia Commons/TimSimm, na lic. CC BY-SA 3.0)

Alexandre Bompard opublikował płomienny manifest, w którym wzywa do ochrony środowiska naturalnego i zmiany sposobu, w jaki ludzkość pozyskuje żywność. Menedżer powołuje się na mędrców i filozofów, by przekonać Czytelników o konieczności podjęcia działań na tym polu. Kreśli też wizję roli, jaką w tym procesie ma ambicje odegrać Carrefour.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień 2019)

Ziemia oferuje człowiekowi spektakl życia, odgrywany harmonijnie przez trzy królestwa – jedyny spektakl na tym świecie, którym oczy i serce nigdy się nie zmęczą.

Trzy królestwa, których rozkwit celebruje wędrowiec Rousseau – zwierzęta, rośliny i minerały – są dziś zagrożone. Nie trzeba być naukowcem, by tego dowodzić, ten fenomen stał się oczywistością. Ogarnięta płomieniami, strzaskana, topniejąca, sucha ziemia wysyła krzyczy coraz głośniej.

W królestwie zwierząt trwa zagłada, której nie umiemy zapobiec: 32 proc. gatunków kręgowców zmniejsza liczebność populacji, 80 proc. owadów latających zniknęło w ciągu ostatniego stulecia. Obszar na którym zwierzęta ewoluują, zmniejszył się o ponad trzy czwarte. Królestwa roślin i minerałów także są zagrożone: 75 proc. światowych lądów zostało nieodwracalnie zniszczone – w 2050 r. będzie to 90 proc.

W tym kontekście kwestią kluczową staje się przyszłość ziemi i ludzi, którzy na niej mieszkają. Szczupłości zasobów zwierząt i roślin towarzyszą destabilizujące zaburzenia klimatyczne. Już dziś 800 mln ludzi cierpi na niedożywienie. W 2050 r. światowa populacja zbliży się do 10 mld. Efekt nożycowy będzie potężny – kurczące się zasoby i galopujący wzrost liczby ludności prowokują do powrotu do debat Maltuzjańskich.

Podczas gdy rządy państw starają się w skoordynowany sposób reagować na te zjawiska, działając wystarczająco skutecznie, by umożliwić odwrócenie tych nieubłaganych trendów, dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej staje się odpowiedzialne podejście społeczeństw, a szczególnie przedsiębiorstw, które muszą podjąć działania chroniące naszą planetę.

Od przetrwania trzech królestw zależy nasz los. Przekształcenie naszego modelu żywienia jest z pewnością jednym z centralnych wyzwań. Lepiej kontrolując łańcuch dostaw żywności, od produkcji do konsumpcji, możemy zmniejszyć straty o 1,3 mld ton rocznie. Zmieniając naszą dietę, możemy zmniejszyć wpływ produkcji żywności na środowisko naturalne i poprawić los zwierząt. Zmieniając model ekonomiczny, sprawimy, że produkcja stanie się opłacalna dla rolników. W ten sposób także ochronimy siebie, zmniejszymy ryzyko zdrowotne.

Takie wyzwania stoją przed programem przekształcenia rynku żywności – przed ruchem skupiającym wszystkie nasze atuty przemysłowe, handlowe i społeczne, powiązane z produkcją żywności. Brillat-Savarin, prorok w kwestiach smaku epoki Oświecenia, nie mylił się: przeznaczenie narodów zależy od tego, co jedzą.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 12

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~rnr 2 7 miesięcy temu

  Brawo, wreszcie swiat otwiera oczy. Jesli chcemy przetrwac, trzeba dzialac. Jak ktos nie rozumie, polecam na poczatek 'Swiat na rozdrozu' M. Popkiewicza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 1 7 miesięcy temuocena: 60% 

  Odlecial. No to Carrefour mamy z glowy jako konkurenta na jakis czas.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony