REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

(Marek Belka (fot. Wikimedia Commons/A. Barabasz, na lic. CC BY-SA 3.0))

Weszliśmy w okres podwyższonej inflacji. Nie grozi nam galopujący wzrost cen, ale prawdopodobne jest utrwalenie się inflacji na poziomie 4-5 proc., a to zaszkodzi całej gospodarce – przekonuje b.prezes NBP, prof. Marek Belka, w rozmowie z Business Insider Polska.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Prof. Marek Belka w wywiadzie dla portalu Business Insider zwraca uwagę, że inflację na poziomie 3,4 proc. odnotowaliśmy w grudniu, przed noworocznymi podwyżkami cen energii, co jego zdaniem świadczy o tym, że nasza gospodarka wchodzi w okres podwyższonej inflacji. Wskazywać na to ma również wysoki poziom inflacji bazowej – z wyłączeniem wzrostu cen energii i żywności.

Prof. Belka uważa za zbyt optymistyczną prognozę NBP, przewidującą szczyt wzrostu cen na poziomie 3,5 proc. Uważa, że grozi nam obecnie łagodna stagflacja, czyli spadek tempa wzrostu PKB przy jednoczesnym wzroście cen. Ekspert ostrzega, że mogłoby to mieć niemiłe konsekwencje dla przedsiębiorstw, konsumentów, a później także dla finansów publicznych. Stagflacja mogłaby spowodować spadek konsumpcji, która napędza gospodarkę.

– Wysoka inflacja jest zawsze zła dla gospodarki i konsumentów. Zaczną się nasilać żądania płacowe, które już dziś, za sprawą obiecanych podwyżek płacy minimalnej są mocno wyśrubowane – przestrzega Marek Belka czytelników serwisu Business Insider Polska.

Przypomnijmy, że na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej podjęta została decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego pozostanie w wysokości 1,50 proc. w skali rocznej.

Czytaj więcej na stronie businessinsider.com.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony