REKLAMAHELIO - Baner Główny - Natura (18-24.03.2019)
Marek Moczulski, prezes Bakallandu

Marek Moczulski, prezes Bakallandu (fot. materiały własne)

Tryb wprowadzenia w Polsce ograniczenia handlu w niedziele jest "trudny do zaakceptowania" i "generuje wiele pytań, które jak dotąd pozostają bez odpowiedzi" - uważa Marek Moczulski, prezes firmy Bakalland.

REKLAMAATLANTA - Bakal vintage - Belka w artykułach (marzec 2019)

Szef spółki zauważa, że ustawa, która weszła w życie 1 marca "od samego początku budzi wiele kontrowersji i dyskusji". Marek Moczulski podkreśla w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl, że nie udało się takiej sytuacji uniknąć, mimo że przesłanki ustawodawcy odnośnie prawa do wypoczynku dla pracowników handlu (choć tak naprawdę nie wszystkich) "są zgodne z tradycją".

- W okresie poprzedzającym pierwszą niedzielę bez handlu nie zauważyliśmy zmian w zakresie zamówień od naszych klientów, którymi są także główne sieci handlowe prowadzące działalność w Polsce - mówi Marek Moczulski.

Prezes Bakallandu uważa, że - paradoksalnie - zakaz handlu w niedziele może się przełożyć nie negatywnie, lecz pozytywnie na kategorię produktów wypiekowych lub bakalii. - Pieczenie lub wspólne gotowanie może okazać się znakomitą formą spędzania wolnego czasu dla osób, które wcześniej tego nie robiły - wyjaśnia Moczulski.

Szef firmy nie obawia się także o produkty impulsowe, których sprzedaż - zdaniem części ekspertów - może najbardziej ucierpieć z powodu niedzielnego zakazu spośród wszystkich wyrobów spożywczych. - Obok obecności w sieciach handlowych, od lat oferujemy produkty takie jak np. batony także w punktach typu convenience, także na stacjach benzynowych, które w dniach ustawowo wolnych od pracy stanowią miejsce, gdzie konsumenci poszukują ulubionych przekąsek - tłumaczy. Jak podkreśla, istotna dla Bakallandu jest także dystrybucja produktów impulsowych w... kinach, które zakazem handlu w niedziele objęte nie są.

Zdaniem Marka Moczulskiego, trudno jest przewidzieć, czy ograniczenie niedzielnego handlu utrzyma się w Polsce na dłużej, czy jednak nie. - Nie sposób ocenić jaka będzie przyszłość wprowadzanych regulacji. Z jednej strony poważne analizy wskazują, że zakaz handlu może mieć poważne skutki dla gospodarki, jednakże można także sądzić, że Polacy masowo ruszą na zakupy w soboty lub inaczej rozłożą koszyk zakupowy w czasie i wielkości zakupów w ciągu tygodnia - mówi Moczulski portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Prezes Bakallandu apeluje o to, by ustawodawca "uważnie obserwował rezultaty wprowadzanych zmian, konsultował się z podmiotami, na które mają one bezpośredni wpływ oraz obserwował efekty społeczne". - Wyciąganie w wniosków i ewentualne modyfikowanie przyjętych przepisów, będzie kluczowe dla finalnej oceny nowego prawa - konkluduje Marek Moczulski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony