REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

Rosną koszty surowców, energii, transportu, opakowań. Zbliża się moment, kiedy producenci alkoholi będą musieli podnieść ceny – stwierdził w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Marek Sypek, prezes Stock Polska.

REKLAMA
Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Spirits Group

Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Spirits Group (fot. materiały prasowe)

Sypek podkreślił, że drożejące zboża (podwyżki rzędu 15-20 proc.) to duży problem producentów, którzy wytwarzają trunki nie tylko z ziemniaków, ale i również różnego rodzaju zbóż. Podwyżki cen energii mają z kolei znaczący wpływ na koszty opakowań szklanych, które dominują na rynku alkoholowym.

– 30 proc. kosztów wytworzenia opakowania ze szkła to koszty energii. Należy się spodziewać, że ich wytwórcy podniosą ceny. Zbliża się moment, kiedy granica bólu zostanie przekroczona i ceny alkoholi będą musiały wzrosnąć – mówił Sypek.

Wskazał na kolejny czynnik podnoszący koszty biznesu – transport, który w 2018 roku podrożał o 11 proc. – To znacząca pozycja w naszym rachunku wyników, która przełoży się na ostateczny koszt produkcji – mówił Marek Sypek.

Potężnym wyzwaniem, zdaniem prezesa firmy Stock, są rosnące koszty ludzkie. – Mamy na rynku jednoprocentowe bezrobocie, w niektórych regionach są gigantyczne problemy ze znalezieniem chętnych do pracy na odpowiednich stanowiskach. Oficjalnie w Polsce pracuje 2 mln obywateli ukraińskich. Dzięki Bogu, że są u nas. Mam jednak duże obawy związane z otwarciem niemieckiego rynku pracy. W Polsce ci ludzie zarobią po 4-5 tys. zł, w Niemczech 1,5 – 2 tys. euro – podsumował Sypek.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wiszu89 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Uwielbiam pierdolenie takich "prezesów". 4-5 tysięcy, choćby brutto, ja się pytam gdzie, gdzie u nas początkujący programiści tyle zarabiają.

  oceń komentarz
do góry strony