REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

Rosną koszty surowców, energii, transportu, opakowań. Zbliża się moment, kiedy producenci alkoholi będą musieli podnieść ceny – stwierdził w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Marek Sypek, prezes Stock Polska.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Spirits Group

Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Spirits Group (fot. materiały prasowe)

Sypek podkreślił, że drożejące zboża (podwyżki rzędu 15-20 proc.) to duży problem producentów, którzy wytwarzają trunki nie tylko z ziemniaków, ale i również różnego rodzaju zbóż. Podwyżki cen energii mają z kolei znaczący wpływ na koszty opakowań szklanych, które dominują na rynku alkoholowym.

– 30 proc. kosztów wytworzenia opakowania ze szkła to koszty energii. Należy się spodziewać, że ich wytwórcy podniosą ceny. Zbliża się moment, kiedy granica bólu zostanie przekroczona i ceny alkoholi będą musiały wzrosnąć – mówił Sypek.

Wskazał na kolejny czynnik podnoszący koszty biznesu – transport, który w 2018 roku podrożał o 11 proc. – To znacząca pozycja w naszym rachunku wyników, która przełoży się na ostateczny koszt produkcji – mówił Marek Sypek.

Potężnym wyzwaniem, zdaniem prezesa firmy Stock, są rosnące koszty ludzkie. – Mamy na rynku jednoprocentowe bezrobocie, w niektórych regionach są gigantyczne problemy ze znalezieniem chętnych do pracy na odpowiednich stanowiskach. Oficjalnie w Polsce pracuje 2 mln obywateli ukraińskich. Dzięki Bogu, że są u nas. Mam jednak duże obawy związane z otwarciem niemieckiego rynku pracy. W Polsce ci ludzie zarobią po 4-5 tys. zł, w Niemczech 1,5 – 2 tys. euro – podsumował Sypek.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Wiszu89 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Uwielbiam pierdolenie takich "prezesów". 4-5 tysięcy, choćby brutto, ja się pytam gdzie, gdzie u nas początkujący programiści tyle zarabiają.

  oceń komentarz
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony