REKLAMADESIGNATURE - baner główny 17-20.10
Marek Wojtyna, prezes Danone, dyrektor rynku Polska i Kraje Bałtyckie

Marek Wojtyna, prezes Danone, dyrektor rynku Polska i Kraje Bałtyckie (fot. mat. pras.)

Z Markiem Wojtyną, prezesem Danone, dyrektorem rynku Polska i Kraje Bałtyckie, rozmawiamy o koniunkturze na rynku produktów mlecznych, kluczowych wyzwaniach stojących przed branżą i potencjale poszczególnych kategorii produktowych.

REKLAMA

Jakie czynniki zdecydują o koniunkturze na rynku produktów mlecznych w tym roku?

Rynek produktów mlecznych w naszej kategorii, czyli jogurtów, serków homogenizowanych, deserów mlecznych, mlek smakowych, kaw mrożonych, kefirów, maślanek i produktów mlecznych dla dzieci, obecnie wyceniany jest na 4,8 mld zł i stale rośnie. Obserwujemy, że jednym z ważniejszych czynników, który przyczynia się do tej pozytywnej koniunktury na rynku, jest coraz większy zwrot konsumentów w kierunku zdrowego stylu życia. Produkty mleczne, szczególnie jogurty, doskonale się w ten trend wpisują – eksperci ds. żywienia podkreślają, że powinny się znaleźć w prawidłowo zbilansowanej diecie, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. 

Co zatem będzie kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorstw działających w branży?

Kluczowe, z punktu widzenia przedsiębiorstw, będzie nieustanne wsłuchiwanie się w te potrzeby konsumentów i odpowiednie reagowanie na nie. Dla przykładu, aż 76 proc. konsumentów oczekuje, że firmy będą pozytywnie wpływać na ich jakość życia, i to nie tylko w kontekście wartościowych produktów, ale również - troski o ochronę środowiska. Gotowość do zmiany swoich nawyków zakupowych, by przysłużyć się środowisku deklaruje aż trzech na czterech konsumentów. Danone w myśl wizji „One Planet. One Health”, od wielu już lat łączy produkcję opartą na poszanowaniu środowiska naturalnego, z dążeniem do tego by poprzez oferowane produkty oraz działania edukacyjne w zakresie prawidłowego żywienia, pozytywnie wpływać na zdrowie Polaków.

Część konsumentów chce poprawiać stan zdrowia jedząc żywność funkcjonalną. Jak ocenia Pan potencjał tej kategorii?

Kategoria mlecznych produktów funkcjonalnych wpisuje się w rosnący trend zdrowego stylu życia. Konsumenci poszukują wartościowej żywności i tutaj prym wiodą produkty naturalne. Polacy jednak coraz częściej sięgają po te warianty, które w swoim składzie mają satysfakcjonujące dodatki, takie jak probiotyki, jagody goji czy siemię lniane. Polski konsument lubi eksperymentować, dlatego i my w Danone szukamy nowych rozwiązań. W zeszłym roku wprowadziliśmy na rynek Activię do picia z siemieniem lnianym, która do tej pory notuje bardzo dobre wyniki sprzedaży. W tym roku planujemy nowe warianty smakowe z innymi dodatkami.

Jak ocenia Pan obecną kondycję rynku jogurtów?

Istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję segmentu jogurtów, ale i całej kategorii, jest świadomość tego, jak ważną częścią codziennej diety są produkty mleczne. Eksperci do spraw żywienia rekomendują 2 porcje produktów mlecznych w codziennej diecie dorosłych oraz 3-4 porcje w diecie dzieci i młodzieży, m.in. dlatego, że produkty te są źródłem wapnia w diecie. Drugie istotne wyzwanie, to umiejętne odpowiadanie na potrzeby młodszej grupy konsumentów, w której rodzice i opiekunowie oczekują bardziej atrakcyjnych rozwiązań, dopasowanych do ich trybu życia. Przykładem takiego rozwiązania są Danonki w wygodnych saszetkach, które można przechowywać poza lodówką do 6h. Takie innowacje przyczyniają się do zmiany tradycyjnego charakteru kategorii, sprawiając, że staje się ona bardziej atrakcyjna. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony