REKLAMAVOG - baner główny 2018
W handlu marnuje się mnóstwo żywności

W handlu marnuje się mnóstwo żywności (Pixabay CC0)

Problem marnowania żywności w handlu detalicznym pomagają rozwiązywać Banki Żywności. Zarządzenie dystrybucją żywności to ich podstawowe działanie. Dlatego Federacja Polskich Banków Żywności oraz globalna organizacja GS1 podjęły decyzję o partnerstwie. Ta unikatowa współpraca ma dostarczyć wiedzę i rozwiązania, które przyczynią się do szybszej i efektywniejszej logistyki pomocy żywnościowej, tak aby skutecznie przeciwdziałać marnowaniu żywności.

REKLAMAMAURENT (EVEROAD) - belka w artykułach - I etap - (10-25.12.2018)

Eksperci z GS1 – globalnej organizacji, działającej w 150 krajach na rzecz optymalizacji łańcucha dostaw, zaplanują Bankom Żywności procesy dotyczące odbierania i przekazywania żywności. Pilotażowo działania będą wdrażane w Wielkopolskim Banku Żywności w Poznaniu. Dyrektor Katarzyna Bielawska podkreśla konieczność wprowadzeniu zmian, które pozwolą na większą i sprawniejszą dystrybucję artykułów spożywczych.

GS1 wraz z Instytutem Logistyki i Magazynowania dokona analizy i oceni poszczególne etapy pracy organizacji społecznej. Firma zaproponuje działania, dzięki którym będzie można zidentyfikować przebieg procesów, efektywnie wykorzystać zasoby, rozpoznać i eliminować „wąskie gardła” procesowe, monitorować efekty i korzyści z wprowadzonych zmian w łańcuchu dostaw.

Wszystkie te działania zmierzają do podniesienia efektywności funkcjonowania Banku Żywności oraz całego łańcucha dostaw i odbiorów.

– Organizacja GS1 działa na rzecz uprawnienia łańcucha dostaw, a ostatnio aktywnie wspiera wszelkie działania zmierzające do ograniczenia marnowania żywności. Według badań przeprowadzonych przez GS1 w Wielkiej Brytanii, marnowanie żywności i odpady z nim związane mogą kosztować sprzedawców detalicznych do 4 przychodów% przychodów. Chcemy wykorzystać powszechnie występujące kody kreskowe oraz naszą wiedzę i doświadczenie, aby wesprzeć zarówno sieci detaliczne, jak i Banki Żywności w sprawnej dystrybucji niesprzedanej, a nadającej się do spożycia żywności, która trafia do potrzebujących – komentuje Elżbieta Hałas, prezes GS1 Polska.

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 32 Banki Żywności działające na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej blisko 3,5 tys. organizacji i instytucji społecznych, za pośrednictwem których trafia ona do 2 mln osób najbardziej potrzebujących.

GS1 to międzynarodowy system standardów i rozwiązań biznesowych, tworzonych z inicjatywy i pod przewodnictwem przedsiębiorstw. GS1 tworzy standardy usługi i rozwiązania w zakresie identyfikacji (globalne identyfikatory GS1), gromadzenia danych (nośniki danych GS1), wymiany danych oraz standardów GS1 w praktyce.

Fundacja GS1 Polska zarządza Systemem GS1 w kraju, wspiera uczestników. Opracowuje rozwiązania krajowe oraz bierze aktywny udział w rozwijaniu globalnych standardów i nowych zastosowań. Realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi doradcze podnosząc efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony