REKLAMAKongres Alkohole i Napoje 2018 - Baner Główny
Split payment może stanowić zagrożenie dla małych firm handlowych

Split payment może stanowić zagrożenie dla małych firm handlowych (fot. Pixabay CC0)

Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, uważa split payment za dobrą metodę walki z wyłudzeniami VAT, ostrzega jednak w rozmowie z Interią, że stosowanie tego narzędzia może doprowadzić do utraty płynności i upadku wielu uczciwych, rodzimych firm.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)

Handlowcy potrzebują pełnej kwoty brutto, by spłacić swoje zobowiązania, jednak zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) spowoduje, że na własnym rachunku bankowym będą mieli tylko kwotę netto. Zdaniem Michała Sadeckiego jest to kolejne wyzwanie, z którym będzie musiał się zmierzyć polski handel. Ta metoda walki fiskusa o należne podatki jest ogromnym zagrożeniem dla małych przedsiębiorców, którzy już dziś mają problemy z zachowaniem płynności finansowej, ponieważ w handlu terminy płatności wydłużają się do 90 dni.

Problem polega na tym, że podatnik będzie mógł wykorzystać środki zgromadzone na swoim rachunku VAT wyłącznie do zapłaty VAT swoim dostawcom lub do uregulowania zobowiązań VAT względem fiskusa. Ten system mógłby się sprawdzić, gdyby był obowiązkowy i na rynku nie byłoby innych transakcji niż split payment. Niestety ma on być dobrowolny, zatem część transakcji wciąż dokonywana będzie w obecnej formie, a przedsiębiorcy nie będą dysponowali pełną kwotą brutto, niezbędną do spłaty swoich zobowiązań. Jak przekonywał na łamach Interii prezes PGS, to bardzo złe rozwiązanie dla sektora handlu, gdzie rotacja towarów odbywa się bardzo dynamicznie.

Przypomnijmy: split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, dotyczy podatku VAT. Rozwiązanie to funkcjonuje na terenie kilku krajów, m.in. w Czechach, Turcji i Włoszech. Powodem wdrożenia takiego rozwiązania jest powiększająca się luka podatkowa w VAT. Mechanizm ma zostać wdrożony ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. W ustawie o VAT nowo dodany rozdział 1a ma dotyczyć mechanizmu podzielonej płatności. Przepisy w tym zakresie prawdopodobnie wejdą w życie 1 kwietnia 2018 roku.

Split payment będą mogli korzystać nabywcy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku. Wówczas płatności za zobowiązania z faktury dokonuje się na dwa rachunki bankowe: wartość netto na rachunek bankowy dostawcy (lub w inny sposób), a VAT na specjalny rachunek VAT dostawcy.

Stosowanie mechanizmu ma być dobrowolne – inicjatywa w tym zakresie będzie należała do nabywcy. Aby umożliwić wszystkim nabywcom (firmom) dokonywanie zapłaty zgodnie z zasadami podzielonej płatności, rachunek VAT będzie zakładany przez banki lub SKOK-i dla każdego podatnika VAT.

W przypadku gdy płatność zostanie dokonana na rzecz podatnika innego niż dostawca towarów lub usług, podatnik ten będzie solidarnie odpowiedzialny wraz dostawcą za niezapłacony podatek wynikający z tej dostawy. Właścicielem środków znajdujących się na rachunku VAT będzie dostawca, który nie będzie mógł jednak swobodnie dokonywać płatności na poczet innych zobowiązań niż wynikających z przepisów VAT, jednak naczelnik urzędu skarbowego, na umotywowany wniosek posiadacza rachunku, będzie mógł udzielić zgody na inne wykorzystanie środków.

Ważnym czynnikiem zachęcającym podatników do skorzystania z mechanizmu podzielonej płatności, będzie przyśpieszenie zwrotu nadwyżki naliczonego VAT do 25 dni. Na wniosek podatnika o przekazanie tej nadwyżki na rachunek dedykowany mechanizmowi podzielonej płatności VAT organ podatkowy będzie zobowiązany do dokonania tego zwrotu w terminie 25 dni.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony