REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych)

Wielkie sieci handlowe wykorzystują swoją przewagę w umowach kontraktowych z dostawcami. Wprowadzamy rozwiązania, które mają wymusić na nich zaniechanie tego procederu. Nie może być sytuacji, w której rolnicy są trzymani za gardło – mówił podczas wizyty w spółdzielni produkcji rolnej w Głuchowie minister Jan Krzysztof Ardanowski – relacjonuje Tygodnik Rolniczy.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Minister przekonywał, że wielkie sieci detaliczne, przed laty wpuszczone bez żadnych warunków na rynek polski, traktują swoich dostawców tak źle, jak nie odważyłyby się ich traktować w Europie Zachodniej. Jego zdaniem, powinno było się określić wymagania i warunki – takie jak minimalny udział produktów krajowych w ofercie handlowej czy dopuszczalna wysokość marży – zanim pozwolono im na handel w Polsce. Wtedy ich działalność byłaby ucywilizowana a warunki współpracy z dostawcami sprawiedliwe – podkreślił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że rząd wprowadza rozwiązania utrudniające detalistom narzucanie dostawcom niekorzystnych warunków. Przywołał ustawę o zakazie wykorzystywania przewagi kontraktowej oraz o poprawce do niej, dopuszczającą anonimowe zgłoszenia takich przypadków. Zaznaczył jednak, że w praktyce trudno jest udowodnić tego rodzaju wykroczenia.

Minister Ardanowski pochwalił ponadto nowego szefa Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji, który w jego opinii ma „całkiem inne spojrzenie niż do tej pory”, będzie zatem występował w imieniu dostawców i wskazywał przypadki wymuszania zbyt niskich cen.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony