REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (fot. Aron Urb (EU2017EE), lic. CC BY-2.0)

- Zapewniam, że bez ostatecznej odpowiedzi unijnego Trybunału nie będziemy wprowadzać tej daniny - mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", pytana o to, czy w Polsce zacznie obowiązywać tzw. congestion tax dla wielkopowierzchniowych sieci handlowych.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Minister odpowiadając na pytanie "PB" podkreśliła, że rząd aktualnie czeka na decyzję TSUE ws. podatku od sprzedaży detalicznej. Ta powinna zapaść w połowie przyszłego 2020 r. Rząd wierzy w ten termin, dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o podatku handlowym zaproponował przesunięcie daty rozpoczęcia poboru daniny z 1 stycznia na 1 lipca 2020 r.

- Jeśli (TSUE - red.) potwierdzi orzeczenie z pierwszej instancji, czyli uzna nasz projekt sprzed trzech lat za zgodny z prawem wspólnotowym, nie będzie żadnego nowego podatku (congestion tax - red.) - powiedziała Emilewicz.

Minister rozwoju o kwestię congestion tax pytana była w ubiegłym tygodniu również przez "Dziennik Gazetę Prawną". - Zakładam, że (wyrok TSUE - red.) będzie dla nas korzystny. Wtedy podatek mógłby zostać wprowadzony od stycznia 2021 r. Ale jeśli by go miało nie być, alternatywą jest congestion tax - powiedziała Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla "DGP", nie rozwijając dalej tego tematu.

Przypomnijmy, że to właśnie Jadwiga Emilewicz pierwsza otwarcie wspominała o możliwości wprowadzenia congestion tax w Polsce. Pod koniec października zdradziła, że nowe rozwiązanie podatkowe przygotowywane było dla premiera Mateusza Morawieckiego już wiosną tego roku. - To tzw. congestion tax, który nie będzie kwestionowany na pewno przez KE. To podatek wprowadzony od sklepów wielkopowierzchniowych, ale nie od obrotu czy poziomu uzyskiwanych dochodów, ale od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej: zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, które muszą przy nich powstać - mówiła Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zapowiadała wówczas, że congestion tax może zostać dopracowany do końca 2019 r. Szybko wycofała się jednak z takiej deklaracji.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony