REKLAMAHELIO - MASY - BANER GŁÓWNY (24.02 - 01.03.2020)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi (fot. Łukasz Rawa)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z przedstawicielami Federacji Grup i Producentów „Wołowina Polska”. Rozmowy dotyczyły sytuacji na rynku wołowiny.

REKLAMA

Sytuacja na tym rynku powoli stabilizuje się. Od połowy lipca 2019 r. nastąpiło odwrócenie spadkowej tendencji cenowej na rynku wołowiny notowanej w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W połowie stycznia br. średnia cena bydła ogółem w Polsce ukształtowała się na poziomie 6,2 zł/kg wagi żywej a więc nieznacznie niżej niż przed rokiem. Poprawie uległy wyniki eksportowe – w 2019 r., do lipca włącznie, wartość polskiego eksportu bydła i mięsa wołowego była niższa w relacji rocznej o ok. 10 proc., natomiast dane handlowe do listopada 2019 r. włącznie wskazują, że różnica ta zmalała do ok. 6 proc.

Podczas spotkania w resorcie rolnictwa rozmawiano także o konieczności poprawy funkcjonowania grup producentów w tym sektorze. Minister Ardanowski podkreślił konieczność organizowania się rolników w celu uzyskania lepszej pozycji na rynku. Przypomniał również o ułatwieniach w sprzedaży żywności bezpośrednio konsumentowi, co jest dobrym sposobem na zwiększenie dochodów rolniczych.

– Wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie o rzeźniach rolniczych, które umożliwi także rolnikom utrzymującym bydło jego ubój.  W rolniczych rzeźniach będą mogły być ubijane zwierzęta będące własnością tego rolnika, ale także zwierzęta innych utrzymywane w gospodarstwach położonych w tym samym powiecie lub w powiatach sąsiednich – poinformował minister Ardanowski i dodał, że w rozporządzeniu określono specjalne, mniej rygorystyczne wymagania weterynaryjne dotyczące konstrukcji, rozplanowania i wyposażenia pomieszczeń dla rzeźni o małej zdolności produkcyjnej, położonej na terenie gospodarstwa.

Wprowadzenie uproszczonych rozwiązań dla rzeźni rolniczych umożliwi powstawanie nowych rzeźni na terenach, na których obecnie one nie funkcjonują.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~TOMEK 123 2 miesiąc temuocena: 100% 

  bo to powinno być tak przyjeżdża kupiec wyciągamy kabana z chlewa ogłuszmy łapiemy krew na kaszankę kupiec bierze zwłoki jak sobie oskrobie poćwiartuje tak sobie zje!wiezie próbkę do badania dla pewności i po sprawie. i wtedy ma najpewniejszy towar bez żadnej pretensji do nikogo , że to z leżaka czy zdechlaka, a na pewno będzie to lepszy towar jak z najlepszej rzeżni gdzie ludzie za 2500zł nie przywiązują do jakości uboju żadnej wagi dniówkę odwalić i wszystko.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nowoczesny rolnik 1 miesiąc temu

  Ta decyzja to błąd.. strasznie cofamy się w rozwoju, znów zacznie się handel padliną rozebraną pod płotem. Jeśli rolnicy chcą mieć 'swój' ubój to niech założą spółdzielnie i postawią rzeźnie albo niech dogadają się z rzeźniami na płatny podnajem coś jak browary kraftowe. Ten minister rolnictwa doprowadzi nasze rolnictwo do takiego stanu, że nawet dopłaty z UE nie pomogą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony