REKLAMAPszczółka - Baner Główny - Pychałki (maj 2018)
Paweł Gruza, wiceminister finansów

Paweł Gruza, wiceminister finansów (materiały prasowe)

Wiceminister Paweł Gruza zapowiedział, że resort finansów będzie koncentrować uwagę na tzw. handlu konsumenckim, czyli na dostawie towarów i usług do odbiorcy ostatecznego. Ministerstwo wykorzystując zaawansowaną analizę danych chce nie tylko na bieżąco sprawdzać przedsiębiorców, którzy dokonują oszustw na fakturach VAT, ale dokonać analizy wstecznej i wytypować tych, którzy w ciągu ostatnich lat mogli dopuścić się takiego przestępstwa.

REKLAMAKORAL - belka w artykułach - Bracia Koral (Smaki dzieciństwa) - maj 2018

- Dzięki nowym pomysłom i narzędziom informatycznym opartym o nowoczesne systemy Big Data, które implementujemy będziemy w stanie dużo bardziej precyzyjnie określać, także w przeszłość, te lokale i instytucje, te sklepy internetowe, które nie spełniały obowiązku odprowadzania VAT-u od konsumpcji prywatnej, czyli dostaw do odbiorcy ostatecznego - powiedział Paweł Gruza.

Dodał, że dzięki nowym informatycznym narzędziom resort finansów będzie w stanie znaleźć te faktury w rozliczeniach podatników, którzy nadużywają prawa i tego typu instrumentów.

Wiceminister przestrzegał przedsiębiorców przed pokusą nieewidencjonowania obrotu VAT-owskiego na kasach fiskalnych. Jak podkreślił, że już wkrótce resort będzie mógł zajrzeć także w dane z przeszłości i określić konkretne NIP-y, które mają niecharakterystyczne, nietypowe statystyki dotyczące paragonów fiskalnych.

Dodał, że przedsiębiorcy powinni spojrzeć w swoje rozliczenia i zastanowić się czy w przeszłości tego typu faktur w odliczeniu podatku naliczonego czy w kosztach podatkowych dla celów podatków dochodowych nie mają.

Wiceminister Paweł Gruza nie chciał zdradzić szczegółów dotyczących projektów, które pomogą resortowi finansów na dalsze uszczelnienie VAT.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony
"