REKLAMAHELIO - Baner Główny - Masy (25-31.03.2019)

(fot. materiały prasowe)

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmiany w przepisach o podatku dochodowym od nieruchomości komercyjnych. Jak podał resort, to efekt m.in. konsultacji z Komisją Europejską.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

Przypomnijmy, 1 stycznia 2018 r., obowiązuje minimalny podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych, zwany niekiedy podatkiem od galerii handlowych i biurowców. Wprowadzeniu go w życie towarzyszyło wiele kontrowersji. Zapłacić muszą właściciele wszystkich nieruchomości komercyjnych, których wartość przekracza 10 mln złotych.

Jak deklaruje Ministerstwo, nowe rozwiązania mają utrzymać szczelność przepisów, ale jednocześnie zachować zasady równej konkurencji.

Wśród planowanych zmian Ministerstwo Finansów chce opodatkować minimalnym podatkiem dochodowym tylko tych budynków (ich części), które są oddane do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp. Oznacza to, że budynki niewynajęte nie będą podlegały opodatkowaniu. Zmiana będzie stosowana także do podatku już zapłaconego.

To dobra wiadomość dla właścicieli słabo prosperujących centrów handlowych. Przypomnijmy, zgodnie z obecnym prawem muszą oni płacić minimalny podatek dochodowy, pomimo że nie osiągają dochodów z najmu. Na ten problem jeszcze przed uchwaleniem ustawy zwracało Biuro Legislacyjne Senatu. Senatorzy nie wprowadzili jednak żadnych poprawek.

Druga zmiana to inny sposób stosowania progu 10 mln złotych wartości budynku, do którego podatek minimalny nie ma zastosowania poprzez odejście od stosowania tego progu w odniesieniu do każdego budynku. Nowe przepisy zakładają, że próg 10 mln złotych będzie stosowany do wszystkich budynków będących w posiadaniu jednego podatnika. Oznacza to, że zniknie możliwość uniknięcia opodatkowania w postaci przeniesienia portfela nieruchomości do różnych spółek celowych.

Trzecim pomysłem jest objęcie podatkiem wszystkich budynków, również budynków mieszkaniowych, z wyłączeniem obiektów powstałych w ramach programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego.

Ministerstwo chce również umożliwić podatnikom zwrot nadpłaconego podatku minimalnego po potwierdzeniu przez organ podatkowy, że warunki transakcji z podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym, a tym samym prawidłowości dokonanego rozliczenia w podatku dochodowym. Zmiana ta również znajdzie zastosowanie do podatku minimalnego zapłaconego w 2018 r.,

Ostatnim wnioskiem po konsultacjach z Komisją jest wprowadzenie szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania dotyczącej podatku minimalnego. Klauzula miałaby zastosowanie do transferów dokonanych wyłącznie w celu uniknięcia opodatkowania podatkiem minimalnym. Takie transfery nie byłyby uznawane przez organy podatkowe dla celów opodatkowania podatkiem minimalnym.

Przypomnijmy, głównym zarzutem Brukseli wobec podatku była jego selektywność wprowadzenia. Przypomnijmy, danina dotyczy nieruchomości komercyjnych o wartości początkowej 10 mln złotych. Mowa tu zarówno o centrach handlowych, jak i biurowcach. Podobne rozwiązanie nie funkcjonuje w żadnym kraju Unii Europejskiej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony