REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol

Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol (Mlekpol)

W pierwszym kwartale roku 2018 SM Mlekpol wysłała do Chin rekordową ilość mleka UHT - ponad 400 kontenerów. Był to pełen asortyment mleka w opakowaniach 1 litr i 500 ml, z zawartością tłuszczu od 0 proc. do 3,8 proc., oraz mleko smakowe w opakowaniach 200 ml. Jak wskazuje Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu SM Mlekpol produkty mleczarskie spółdzielni z Grajewa są już sprzedawane na ośmiu chińskich platformach internetowych. Warto podkreślić, że eksport mleka na rynek Państwa Środka systematycznie rośnie.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Jak wyjaśnia Mleko Małgorzata Cebelińska Łaciate jest w Chinach trzecim najpopularniejszym importowanym mlekiem, zaraz po niemieckim i australijskim. – Nasza marka została wyróżniona w rankingu na najchętniej kupowane importowane mleko UHT na JD.com, największej chińskiej platformie pod względem sprzedaży produktów mleczarskich, posiadającej w swoim udziale 57 proc. rynku e-commerce, w tym segmencie. Mleko z Mlekpolu dostępne jest już na 8 chińskich platformach internetowych: JD.com, Suning.com, T-Mall, VIP.com, YHD.com, a także xiaohongshu.com. Dodatkowo posiada własną stronę promocyjną w aplikacji WeChat – wyjaśnia dyrektor SM Mlekpol.

Jak podkreśla przedstawicielka spółdzielni z Grajewa rozpoczęcie współpracy Mlekpolu z chińską gwiazdą sportu Chen Yibingiem, w grudniu 2017 roku było pierwszym krokiem w szeroko zakrojonej akcji promowania Łaciatego mleka pośród internautów Państwa Środka. - Prowadzimy także dodatkowe akcje promocyjne na stronach głównych platform sprzedażowych. Do spopularyzowania mleka Łaciate wśród Chińczyków wykorzystujemy filmy reklamowe, internetowe show na żywo, lokowania produktu – wskazuje Małgorzata Cebelińska.

Innym ważnym obszarem eksportowym Mlekpolu są tłuszcze mleczne. Jak wyjaśnia dyrektor handlu SM Mlekpol popyt na tłuszcz mleczny jest nadal zaskakująco wysoki i wciąż zwyżkujący. - Na globalnym rynku masła panuje bardzo skomplikowana sytuacja. Rośnie popularność masła, ale także śmietany i śmietanki, serów i serków śmietankowych do smarowania. Cena masła już zwyczajowo nie nadąża za zmianą, która wynika z ceny śmietanki sprzedawanej luzem w codziennych transakcjach. W Europie istnieje obawa, że sytuacja z roku 2017, kiedy ceny masła sięgnęły pułapu 7,0 eur/kg może się znowu powtórzyć. Sytuacja z masłem spowodowała w ostatnich tygodniach również korektę ceny serów, na które to zapotrzebowanie z krajów ściśle związanych z turystyką znacząco zaczęło rosnąć już w kwietniu br. Czeka nas ciekawy rok. Zabezpieczenie zapasów do produkcji, u większości kupujących surowce jest ograniczone. Zmusza ich do kontraktowania produktów jeszcze w bieżącym kwartale roku 2018, w nieco już innych cenach niż na początku tego roku – podsumowuje Małgorzata Cebelińska.

Z danych firmy KUKE wynika, że kraje azjatyckie w tym Chiny są coraz ważniejsze dla Polskich eksporterów. Azja to 48 krajów, zamieszkałych przez 4,5 mld ludności – co oznacza ogromny potencjał konsumpcyjny. Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w ciągu kolejnych 5 lat produkt krajowy brutto na głowę obywatela wzrośnie o 34,7proc. - z 6615 USD w 2017 roku do 8908 USD w 2022 roku. Potencjał Azji dostrzegają też polscy przedsiębiorcy – eksport w 2017 roku osiągnął 49.287,3 mln zł. Jednak nadal import z tego kierunku przewyższa znacząco eksport, dlatego należy wykorzystać potencjał rynku i ożywić sprzedaż polskich produktów i usług do Azji. Kluczowe będzie zwiększenie świadomości rodzimych firm o możliwościach działania oraz instrumentach ułatwiających i zabezpieczających ekspansję zagraniczną.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szefo 1 ponad rok temuocena: 0% 

  "Jak wyjaśnia Mleko Małgorzata Cebelińska Łaciate" xD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony