REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)
Niedzielne zakupy już wkrótce najprawdopodobniej Polacy robić będą w soboty

Niedzielne zakupy już wkrótce najprawdopodobniej Polacy robić będą w soboty (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

W pierwszym kwartale br. sądy wydały mniej postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw z sektora handlu, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Inaczej sytuacja wyglądała w sektorze produkcji żywności, gdzie podobna statystyka wzrosła.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Coface, od stycznia do końca marca br. byliśmy świadkami 33 upadłości i restrukturyzacji w handlu. O ile w sektorze handlu detalicznego było ich dokładnie tyle, co przed rokiem (dziewięć), to w przypadku handlu hurtowego zjawisko stało się wyraźnie mniej zauważalne. Pierwszy kwartał przyniósł nam 22 upadłości i restrukturyzacje, w porównaniu z 33 w tym samym okresie roku 2015.

- Nadal obserwujemy wyższą liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacji firm z branży handlu hurtowego, gdzie szczególnie zauważalna jest duża konkurencja, konsolidacja rynku i skracanie łańcucha dostaw przez duże sieci handlowe, które często bezpośrednio współpracują z producentami z pominięciem hurtowni korzystając ze swojej siły zakupowej - zauważają eksperci Coface.

Jak dodają, konsumpcja prywatna, która jest główną siłą napędową naszej gospodarki, przekłada się na poprawę sytuacji płynnościowej podmiotów branży sprzedaży detalicznej. Analitycy Coface twierdzą, że zapowiadany podatek handlowy będzie niekorzystny dla sektora, jednak utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy i dodatkowe wsparcie wybranych gospodarstw domowych ze strony programu Rodzina 500+ przełoży się na wzrost obrotów w handlu.

Trzy pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły nam wzrost liczby upadłości w sektorze produkcji artykułów spożywczych i napojów. Przed rokiem w okresie od stycznia do marca było ich cztery, a teraz siedem - poinformowało Coface.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległy dotychczasowe przepisy w prawie upadłościowym - wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie, postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacane, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony