REKLAMAKORAL - Baner Główny - Świderek (25-31.03.2019)

(fot. Pixabay/CC0)

Narodowy Bank Polski zaprasza sieci handlowe i pojedyncze sklepy do konsultacji ws. sposobu korzystania z gotówki. NBP chce usprawnić proces obrotu gotówki w Polsce, a także zwiększyć bezpieczeństwo tego obrotu,  dlatego zależy mu na zapoznaniu się z opinią handlowców odnośnie tego, jakie działania będą możliwe.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

- Celem działań NBP jest nie tylko zwiększenie trwałości polskich znaków pieniężnych i ich odporności na fałszerstwa, ale również obniżenie kosztów emisji. Należy bowiem podkreślić, że 95 proc. zysku NBP trafia do budżetu państwa - napisała do Polskiej Izby Handlu dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

Szefowa departamentu zwróciła uwagę, że 1 lipca 2018 r. zaczną obowiązywać nowe kryteria stosowane do oceny jakości obiegowej banknotów przy użyciu urządzeń, jak również w przypadku ich ręcznego przeliczania lub sortowania. Wejście w życie tych kryteriów ma duże znaczenie dla rynku obrotu gotówkowego.

- Wpływ na jakość gotówki, a w konsekwencji wpływ na koszty ich emisji, na sposób pakowania, w szczególności banknotów, jaki odbywa się już na etapie rozliczania kas w punktach handlu detalicznego. Sposób pakowania polegający na łączeniu banknotów i monet w jeden pakiet ma negatywny wpływ na jakość banknotów, co oznacza skrócenie czasu ich żywotności i w konsekwencji wcześniejsze wycofanie ich z obiegu - zwraca uwagę Jaroszek.

NBP jako rozwiązanie alternatywne podsuwa pomysł rozdzielania banknotów i monet na dwa odrębne pakiety. Liczy na informację zwrotną od sieci handlowych i pojedynczych sklepów dotyczącą możliwości zmiany sposobu formowania ww. pakietów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony