REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

(fot. materiały prasowe)

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował podczas konferencji prasowej założenia tzw. tarczy finansowej, która ma stanowić element tarczy antykryzysowej. Nowy pakiet, wart według wyliczeń rządu 100 mld zł, ma być strumieniem środków skierowanych bezpośrednio do przedsiębiorców, którzy nie zaprzestaną działalności gospodarczej i utrzymają miejsca pracy.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

– Ten stan gospodarczy w którym się znajdujemy ekonomiści nazywają szokiem podażowym i popytowym. Wstrząs, którego nikt się nie spodziewał i przez nasze programy pokazujemy, że rozumiemy te problemy, które pojawiły się wśród naszych przedsiębiorców – zapewniał Morawiecki.

– Musimy izolację społeczną utrzymywać, ale nie możemy zatrzymywać gospodarki i w nowym rygorze sanitarnym pozwolić firmom pracować w nowej rzeczywistości. Tarcza finansowa jest wielką tarczą wsparcia dla przedsiębiorców do ratowania miejsc pracy. Bezrobocie to zmora III RP. Także dzisiaj może sięgnąć bardzo wysokich pułapów. Chcę zrobić wszystko, żeby zmniejszyć wzrost bezrobocia. To największa tragedia dla ludzi, którzy nie mogą troszczyć się o rodziny we właściwy sposób – przyznał.

– Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń - proponujemy tarczę finansową. To tarcza bez precedensu, bo bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld złotych do firm. Dzięki temu, mamy nadzieję, uda się uratować od 2 nawet 5 mln miejsc pracy – wyliczył premier.

Środki z liczącego 100 mld zł pakietu mają trafić do mikrofirm, zatrudniających do 9 osób (25 mld zł), małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 249 pracowników (50 mld zł) oraz dużych firm, zatrudniających od 250 pracowników. O wsparcie mogą się ubiegać firmy, których obroty spadły o co najmniej 20 proc. Rząd stawia tylko dwa warunki – firma ma kontynuować działalność gospodarczą i nie będzie zwalniać pracowników. Pomoc ma objąć „wszystkie firmy, które płacą w Polsce podatki” – wyjaśnił premier i oświadczył, że „koniec z rajami podatkowymi”.

Subwencje mają być udzielane na trzy lata. Spłata ma się rozpocząć dopiero po roku, a znaczna część środków – nawet do 60 proc. będzie bezzwrotna.

Wnioski o subwencje można będzie składać online, bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie. Do wniosku wystarczy dołączyć oświadczenie, „nie trzeba składać całych segregatorów dokumentów”. Oświadczenia będą sukcesywnie weryfikowane, tak aby uniknąć nadużyć.

Uruchomienie programu planowane jest „za dwa do trzech tygodni”, w zależności od tego, jak szybko uda się uzyskać dla niego notyfikację Komisji Europejskiej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~elo 3 miesiąc temuocena: 100% 

  zapomniał dodać, że to na 3 lata i prawie 4 x mniej wartości PKB niż dają Niemcy swoim firmom

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kawasaki 2 miesiąc temuocena: 50% 

  ale Ty durny jestes Norm. Z drukarki ma - NBP caly czas drukuje

  oceń komentarz
 • ~norm 1 miesiąc temuocena: 50% 

  Ale to jest menda, ciekawe dlaczego nie mówi skąd ma te pieniądze. Wstyd się pewnie przyznać, że od Unii Europejskiej.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony