REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki (fot. wiadomoscihandlowe.pl/ŁR)

Premier Mateusz Morawiecki próbuje przekonać Polaków, że podwyżka akcyzy na alkohol - kilkukrotnie wyższa od zapowiadanej przez Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami parlamentarnymi - wcale nie ma na celu załatania budżetu państwa, lecz troskę o zdrowie i życie Polaków.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

"Nie chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu, bo dochody z akcyzy na używki i tak zmieniają się w nicość. NFZ na leczenie osób nadużywających alkoholu i oraz zachorowań na raka płuc wydaje znacznie więcej" - zapewnia Morawiecki w artykule opublikowanym na łamach "Super Expressu".

- Alkohol jest dla ludzi, ale wszyscy powinniśmy korzystać z niego z umiarem - komentuje Morawiecki. Podkreśla przy tym, że w Polsce od 2012 r. zaobserwować można powolny trend wzrostu spożycia alkoholu.

- W 1995 r. miesięczne wynagrodzenie pozwalało na zakup 35 półlitrowych butelek czystej wódki, a w 2017 r. już 125 butelek. Taki wzrost wartości nabywczej pozwala szerszym grupom sięgnąć po alkohol - podkreśla Morawiecki w komentarzu dla "Super Expressu".

Przypomnijmy, że w czwartek rząd przyjął projekt noweli ustawy akcyzowej. Zakłada ona 10-procentowy wzrost stawek na alkohole i tytoń, mimo że przed wyborami przyjęto w budżecie podwyżkę o 3 proc.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że podwyżka akcyzy dotyczyć będzie używek takich jak: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet może zyskać w 2020 roku 1,7 mld zł. Dane uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

Czytaj także:
Rzecznik rządu: Kwestie zdrowotne przemawiają za wzrostem cen alkoholu i papierosów

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~fryc 4 7 miesięcy temu

  ha,ha,ha,ha.........................

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~HK 3 7 miesięcy temu

  Taaa... a świstak siedzi i zawija te sreberka...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jendrula 2 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Bzdury i tyle. Uwierzę, jak 100% dodatkowych wpływów do budżetu przekażą do NFZ na leczenie "osób nadużywających alkoholu i oraz zachorowań na raka płuc".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~elo 1 8 miesięcy temuocena: 0% 

  ;) smieszek

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony