REKLAMAJACOBS - PRIMA - Baner Główny (październik 2019)
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie wyłącza możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy lub usługobiorcy

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu nie wyłącza możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy lub usługobiorcy (fot. Pixabay/CC0)

Minimalna stawka godzinowa ustalana jest sztywno przez resort pracy, a jej przestrzeganie kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Ta dopuszcza potrącenia, nie może mieć to jednak charakteru systematycznego.

REKLAMATOTA - belka w artykule (17-27.10.2019)

Od 1 stycznia 2019 roku minimalna stawka godzinowa za pracę wynosi 14,70 zł brutto. Resort pracy proponuje, aby od 2020 roku ta stawka wzrosła do 16 zł za godzinę. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która reguluje minimalną wysokość stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług, nie rozstrzyga kwestii dokonywania potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorców na rzecz zleceniodawców, np. kwot za przydzieloną odzież roboczą. Generalny Inspektorat Pracy podaje, że podstawą potrąceń są z reguły klauzule umowne przewidujące możliwość potrącenia, np. kar umownych za spóźnienie do pracy, za szkodę wyrządzoną w mieniu zleceniodawcy, za niedobory w gotówce, towarze, może też chodzić o zapłacenie równowartości wydanej odzieży roboczej.

Cywilnoprawny charakter umów pozwala na swobodę

Umowy-zlecenia mają charakter cywilnoprawny i nie mają do nich zastosowania przepisy Kodeksu pracy. – Strony umowy cywilnoprawnej mogą dowolnie kształtować jej treść, byleby ta treść i cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Dlatego co do zasady potrącenia są możliwe, o ile nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i pozostają w zgodzie z przepisami prawa. Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z art. 498 Kodeksu cywilnego, jeżeli dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Dlatego korzystając z tego przepisu, możliwe są potrącenia z minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorców – zaznacza Małgorzata Małecka, radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy.

Jak zauważa Mateusz Brząkowski, radca prawny w TGC Corporate Lawyers, ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie wyłącza możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy lub usługobiorcy (np. w postaci kary za niezrealizowanie zlecenia w terminie). – Przy czym czynność prawna (potrącenie) nie może pozostawać w sprzeczności z ustawą lub mieć na celu jej obejścia. Takie stanowisko prezentuje m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i jest to stanowisko dominujące – dodaje.

Uwaga na inspekcję

Z instytucji potrąceń na rzecz zleceniodawcy należy korzystać z dużą ostrożnością. Jeśli potrącenie stosowane będzie cyklicznie, np. co miesiąc, to takie działanie stanowi obejście przepisów o minimalnej stawce godzinowej. Aby uniknąć problemów, pracodawca musi dokładnie analizować sprawozdania PIP z jej działalności, co podkreśla Mateusz Brząkowski. – Aby wyeliminować wszelkie problemy interpretacyjne, które powstają na styku ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów Kodeksu pracy, należałoby skorzystać z propozycji PIP. Wśród rekomendacji znajdują się zmiany legislacyjne zmierzające do precyzyjnej regulacji w zakresie dokonywania potrąceń, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji przerzucania na zleceniobiorców części wydatków związanych z przygotowaniem i organizowaniem pracy, kosztów narzędzi czy też kosztów odzieży i obuwia służbowego – dodaje Mateusz Brząkowski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szymon Owedyk 2 miesiąc temu

  Warto jeszcze samemu obliczyć swoją stawkę godzinową, którą chcielibyśmy uzyskać. Tłumaczę to w swoim kalkulatorze stawki godzinowej (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum został usunięty) :)

  Edytowany: miesiąc temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emil 1 3 miesiące temuocena: 0% 

  Dobrze, że u nas nie ma takich potrąceń w firmie, jak trzeba jakąś odzież zamówić to szefowi zgłaszamy i zamawia z glovex. Ubrania niezłe, więc nie trzeba ich często wymieniać. A wszystkie pieniądze mamy wypłacane.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony