REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(materiały własne)

Według prognozy analityków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii inflacja w lipcu może wynieść do 2,6 proc. rdr. Ich zdaniem w tym miesiącu spadną ceny odzieży i obuwia, spowolni także wzrost ce żywności.

REKLAMA

Według GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 roku wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z majem br. W porównaniu z czerwcem 2018 roku ceny wzrosły o 2,6 proc. i wynikało to głównie ze wzrostu cen usług (3,9 proc. r/r). Dane są zgodne z opublikowanym 28 czerwca szybkim szacunkiem wskaźnika.

Jak wskazują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii „trzeba pamiętać, że inflacja w Polsce jest nadal pod wpływem zjawisk globalnych, w tym cen żywności i paliw, które dynamicznie rosną także na świecie. Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (3,0 proc. r/r), sezonowy spadek cen odzieży i obuwia (-1,6 proc. r/r), oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (5,7 proc. r/r).”

„Wysoki wzrost odnotowały ceny mięsa wieprzowego (10,6 proc. r/r), co wpisuje się w trend światowy spowodowany ASF w Chinach, jednak tempo wzrostu spowalnia. Natomiast wzrost cen warzyw, który wyniósł 27,3 proc. r/r, spowodowany był tegoroczną suszą.”

„Zachowanie stabilności cen w gospodarce przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego. Co ważne, ogólny wzrost cen pozostaje wolniejszy od wzrostu wynagrodzeń, a jednocześnie utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego polityki monetarnej (2,5 proc.).”

„W lipcu 2019 r. oczekujemy dalszego sezonowego spadku cen odzieży i obuwia, a także spadku cen w transporcie (w wyniku spadku cen paliw). Tempo wzrostu cen żywności powinno być nieco wolniejsze od czerwcowego. Miesięczny wskaźnik cen powinien wynieść -0,1 proc., natomiast roczny 2,6 proc.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony