REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(mat. prasowe)

Z opublikowanego dziś raportu GUS „Polska w Unii Europejskiej 2019” wynika, że w stosunku do innych krajów Unii większą część naszych domowych budżetów poświęcamy na jedzenie i napoje, używki i odzież, za to oszczędzamy na jedzeniu i nocowaniu poza domem.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Dane, które prezentuje GUS, pochodzą z 2017 roku. Największą część domowych budżetów wydajemy na utrzymanie i wyposażenie mieszkania. Jednak w stosunku do przeciętnego Europejczyka, nasze koszty są niższe i wydajemy na to o 3,5 proc. zarobionych pieniędzy mniej.

Kolejnym ważnym wydatkiem od lat pozostaje żywność. Na jedzenie i bezalkoholowe napoje przeciętny Polak wydaje 16,8 proc. swojego budżetu. To o 4,6 proc. więcej niż Europejczyk. Więcej o 2,1 proc. wydajemy także na legalne używki – alkohol i papierosy. Kolejną grupą produktów, na którą wydajemy większą część budżetu, są obrania, buty i inne akcesoria.

Na hotele i restauracje wydajemy o 5,2 proc. mniej zarobionych pieniędzy niż przeciętny mieszkaniec Europy i to właśnie te wydatki mogą wkrótce wzrosnąć. Wraz ze wzrostem domowych budżetów struktura wydatków może się nieco zmienić. Np. według Kantar Millward Brown po gotowe dania sięga niemal 85 proc. Polaków, a cały rynek jest wart ponad 1 mld zł i rośnie w tempie blisko 7 proc. rocznie. Coraz częściej zamawiamy jedzenie przez internet i korzystamy z diet „pudełkowych”. W ubiegłym roku w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym wydatki na restauracje i hotele wyniosły miesięcznie prawie 59 zł i były o 9,7 proc. wyższe niż w roku poprzednim.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xxl 1 10 miesięcy temu

  Artykuł fajny i potrzebny, ino wykresy do bani.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony