REKLAMAPrzewodnik po handlu 2019 - Baner Główny (PROMOCJA) - 08-20.05.2019
Na statystyczną aptekę przypada 1,78 farmaceuty (Na zdj. apteka Zdrowit w Łodzi, Armii Krajowej)

Na statystyczną aptekę przypada 1,78 farmaceuty (Na zdj. apteka Zdrowit w Łodzi, Armii Krajowej) (fot. Konrad Kaszuba)

Zgodnie z najnowszym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w aptece przez cały czas pracy musi być obecny farmaceuta z kompetencjami kierownika. W konsekwencji zagrożone są miejsca pracy 6 tys. magistrów farmacji, a zamknięcie grozi 5 tys. aptek – alarmuje Gazeta Prawna.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Zgodnie z obowiązującymi od trzech dekad przepisami, w czynnej aptece musi być obecny farmaceuta. Nie było jednak jasne, czy może to być dowolny magister farmacji, czy farmaceuta ze stażem pracy co najmniej pięcioletnim lub trzyletnim – w przypadku posiadania specjalizacji. W wyroku z 20 lutego 2019 r. NSA przyjął to drugie stanowisko – relacjonuje Gazeta Prawna.

Serwis cytuje Łukasza Waligórskiego, członka Naczelnej Rady Aptekarskiej i redaktora naczelnego portalu MGR.FARM, który jako pierwszy opisał orzeczenie NSA. Zwraca on uwagę, że aktualnie na statystyczną aptekę przypada 1,78 farmaceuty, po wyeliminowaniu 6 tys. młodych magistrów farmacji ta średnia drastycznie spadnie. A skoro brakuje farmaceutów z doświadczeniem, ok. 5 tys. aptek powinno zostać zamkniętych.

Wtóruje mu na łamach Gazety Prawnej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwraca uwagę, że kłopoty czekają młodych farmaceutów. Jego zdaniem, apteki będą zatrudniać w ich miejsce gorzej zarabiających, ale i słabiej wykształconych techników farmaceutycznych – samorząd aptekarski otrzymuje sygnały, że już tak się dzieje.

Środowisko apeluje do inspekcji farmaceutycznej, by wstrzymała się z zamykaniem aptek nie spełniających wymogów, do czasu aż zareaguje Ministerstwo Zdrowia. Urzędnicy odpowiadają, że skoro jest orzeczenie NSA, muszą działać.

Czytaj więcej na stronie gazetaprawna.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony