REKLAMAROS-SWEET - Pestki dyni w czekoladzie - Baner Główny (21.08-01.09.2019)
 

16 maja 2019, 13:40

Komisja Europejska nałożyła na AB InBev grzywnę w wysokości 200 409 tys. euro za złamanie europejskich przepisów antymonopolowych. Belgijski koncern, największy browarnik świata, nadużył swojej dominującej pozycji na rynku belgijskim, utrudniając tańszy import piwa Jupiler z Holandii do Belgii.

REKLAMA

(Źródło: ab-inbev.com)

– Konsumenci musieli płacić więcej za swoje ulubione piwo, ponieważ firma AB InBev stosowała świadomą politykę zabraniania transgranicznej sprzedaży tego napoju pomiędzy Holandią a Belgią. Próby podejmowane przez dominujący na rynku podmiot, by podzielić Jednolity Rynek w celu utrzymania wyższych cen były nielegalne. Dlatego ukaraliśmy AB InBev grzywną w wysokości 200 mln euro za złamanie europejskiego prawa antymonopolowego – powiedziała Margrethe Vestager, Komisarz ds. konkurencji.

Anheuser-Busch InBev NV/SA (AB InBev) jest największym producentem piwa na świecie. Jego najpopularniejszą marką na rynku belgijskim jest Jupiler, którego sprzedaż odpowiada za ok. 40 proc. całej sprzedaży piwa w Belgii, w ujęciu wolumenowym. Koncern sprzedaje to piwo także do innych państw członkowskich UE, m.in. do Holandii i Francji. W Holandii browar oferuje dystrybutorom i detalistom niższe ceny niż w Belgii, ze względu na silniejszą konkurencję na tamtejszym rynku.

W czerwcu 2016 r. Komisja wszczęła dochodzenie antymonopolowe, by ocenić, czy AB InBev nadużył swojej dominującej pozycji na rynku belgijskim, utrudniając import piwa z sąsiednich krajów, co byłoby złamaniem przepisów antymonopolowych. W listopadzie 2017 r. Komisja wystosowała Oświadczenie o Zastrzeżeniach (Statement of Objections).

Majowa decyzja Komisji potwierdza, że AB InBev ma dominującą pozycję na rynku belgijskim, ma w nim wysokie udziały i jest w stanie podnosić ceny produktów niezależnie od polityki innych producentów piwa. Jest też w stanie tworzyć bariery utrudniające wejście i ekspansję na danym rynku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony