REKLAMANaturio - baner główny - lipiec 2019

(fot. Pixabay CC0)

Nowa propozycja Komisji Europejskiej dot. przytwierdzanie nakrętek do butelek z tworzyw sztucznych, spowoduje znaczące zwiększenie zużycia plastiku, większą emisję dwutlenku węgla, oraz dodatkowe nawet 8,7 miliarda euro zwiększenia kosztów produkcji.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

Analiza przeprowadzona przez PwC wykazała, że zaproponowany przez Komisję Europejską obowiązek przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek z tworzyw sztucznych przeznaczonych do napojów (artykuł 6 projektu Dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko) może doprowadzić w skali UE do zużycia od 50 tys. do 200 tys. ton więcej plastiku, a także do wytworzenia dodatkowego ekwiwalentu CO2 w wysokości od 58 do 381 milionów kg i konieczności poniesienia kosztu ekonomicznego wynoszącego minimum 2,7 miliarda euro.

Analiza przeprowadzona przez PricewaterhouseCoopers dla powyższych organizacji nakreśliła znaczące koszty środowiskowe i ekonomiczne wdrożenia proponowanego przez Komisję Europejską obowiązkowego przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek z tworzyw sztucznych przeznaczonych do napojów.

Analiza Komisji Europejskiej dotycząca przedmiotowej Dyrektywy wskazuje, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zaśmiecenia środowiska nakrętkami i wieczkami jest zwiększenie zbiórki butelek i ich zamknięć. Organizacje skupiające producentów napojów i wód uważają, że cel Komisji można najlepiej osiągnąć poprzez odpowiednią infrastrukturę gospodarowania odpadami i kampanie uświadamiające konsumentów w okresie do 2025 r., a nie przez dodatkowy obowiązek przytwierdzania nakrętek do butelek.

Raport PwC wskazuje na znaczące obciążenie dla środowiska, szacując, że przytwierdzanie nakrętek/wieczek do butelek w skali Unii Europejskiej może wymagać od 50 tys. do 200 tys. ton dodatkowego plastiku do produkcji butelek na napoje w zależności od wymaganych zmian technicznych (tj. cięższa nakrętka lub cięższa nakrętka i butelka). Spowodowałoby to zaprzepaszczenie ponad pięcioletniego postępu przemysłu w zmniejszaniu wagi butelek z tworzyw sztucznych w celu ograniczenia ilości zużywanego plastiku. Ponadto szacuje się, że przez wprowadzenie obowiązkowego przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek zostałaby wyemitowana równowartość 381 milionów kg ekwiwalentu CO2, co odpowiada 244 milionom dodatkowych samochodów na ulicach.

W raporcie podkreślono skalę utrudnień dla przemysłu wywołanych koniecznością modyfikacji ok. 1 350 linii rozlewowych w całej Unii Europejskiej, a także koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w wysokości co najmniej 2,7 miliarda euro (nawet do 8,7 miliarda euro) w celu odpowiedniego dostosowania linii butelkowania, przesuwając tym samym priorytet z doskonalenia systemów zbiórki. Koszty oszacowane przez PwC obejmują koszty inwestycji kapitałowych, jak również znaczące straty wydajności i koszty przestojów podczas rekonfiguracji istniejących linii produkcyjnych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony