REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)

(fot. wiadomoscihandlowe.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu doszło do pogorszenia nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - zarówno obecnych, jak i przyszłych.

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był o 0,8 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 8,2.

Spośród składowych wskaźnika, niższe wartości odnotowano przede wszystkim dla ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,5 p. proc. i 1,2 p. proc.). Poprawiła się jedynie ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 2,3 p. proc.).

W odniesieniu do sierpnia 2018 r., obecna wartość BWUK jest wyższa o 2 p. proc.

Drugi ze wskaźników - tzw. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej - spadł o 2,0 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,9.

- Na spadek wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składniki. Największy spadek (o 4,5 p. proc.) dotyczył oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Dla pozostałych składowych wskaźnika spadki kształtowały się następująco: 1,6 p. proc. dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia, 1,3 p. proc. dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz 0,6 p. proc. dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju - tłumaczy GUS.

W sierpniu WWUK osiągnął wartość o 1,5 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu roku 2018.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony