REKLAMAHELIO - Baner Główny - Masy (25-31.03.2019)

W pierwszą niedzielę, w trakcie której obowiązywał zakazu handlu inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy odebrali przynajmniej kilkaset zgłoszeń dotyczących naruszenia prawa. Kontroli, które przeprowadziło 300 urzędników było jednak znacznie więcej. To jak wyglądało przestrzeganie przepisów ustawy dowiemy się w najbliższy czwartek, właśnie wtedy PIP podsumuje niedzielną akcję. Teraz znamy wyniki szczątkowe, z których wynika, że samych zgłoszeń (z czterech województw oraz infolinii NSZZ Solidarność) było ponad 100.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)
Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność (youtube.com)

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zgłosili do Państwowej Inspekcji Pracy około 50 przypadków łamania ograniczenia handlu w niedziele. Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski stwierdził w rozmowie z PAP, że tyle właśnie zgłoszeń trafiło do przedstawicieli związków za pośrednictwem infolinii, która została uruchomiona specjalnie w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak poinformowała „Gazeta Wrocławska” wrocławski inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy odebrał w niedzielę 15 zgłoszeń dotyczących złamania przez sklepy w regionie nowych przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Teraz inspektorzy sprawdzą czy osoby handlujące w niedzielę miały do tego prawo, jeżeli nie, to posypią się mandaty. Inspekcja na razie nie zdradza, których konkretnie sklepów dotyczą wątpliwości.

Jak informuje money.pl w Małopolsce inspektorzy odebrali 24 zgłoszenia interwencyjne na infolinię telefoniczną PIP. Najwięcej zgłoszeń, bo 17, dotyczyło samego Krakowa. W 15 rozpoznanych przypadkach potwierdziło się naruszenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W 4 przypadkach okazało się, że pracował tam przedsiębiorca będący jednocześnie właścicielem sklepu.

RYNEK PRACY W HANDLU ORAZ WPŁYW REGULACJI PRAWNYCH NA STRATEGIE SIECI HANDLOWYCH BĘDĄ JEDNYMI Z GŁÓWNYCH TEMATÓW 11 KONGRESU RYNKU FMCG 2018. KLIKNIJ - SPRAWDŹ AGENDĘ, LISTĘ PRELEGENTÓW I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONGRESIE

W województwie kujawsko-pomorskim odebrano 13 telefonów ze zgłoszeniem wątpliwych sytuacji. Część z tych informacji była zasadna. Wszystkich kontroli było dużo więcej.

W wojewódzkim podlaskim było stosunkowo spokojnie. Tam na infolinii zgłoszono dwa przypadki. Zaś w województwie opolskim, na infolinii pojawiło się zaledwie sześć zgłoszeń.

Jak podkreślił Marek Lewandowski pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu pozwoli też rozwiać pewne wątpliwości np. w kwestii tego, które galerie mogą być otwarte w ten dzień, bo PIP będzie musiał rozstrzygnąć, czy było to zgodne z prawem, czy nie. Tak jak np. w przypadku galerii Metropolia w Gdańsku.

Niedziela, 11 marca, była pierwszym dniem, kiedy obowiązywał zakaz handlu. Teraz w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże. Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać zakazu, muszą się liczyć z karą grzywny - nawet do 100 tys. zł

Źródło: PAP/Gazeta Wrocławska/money.pl

RYNEK PRACY W HANDLU ORAZ WPŁYW REGULACJI PRAWNYCH NA STRATEGIE SIECI HANDLOWYCH BĘDĄ JEDNYMI Z GŁÓWNYCH TEMATÓW 11 KONGRESU RYNKU FMCG 2018. KLIKNIJ - SPRAWDŹ AGENDĘ, LISTĘ PRELEGENTÓW I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONGRESIE

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Gala 1 ponad rok temu

  Proponuję zatrudnić dodatkowe tysiąc pisowskich urzędasów do kontroli, zbudować więzienia dla 20 tysięcy niepokornych handlowców i dodatkowo wzmocnić CBA, CBŚ i inne pisowskie narzędzia represji. Na pewno od tego Polska będzie bogatsza a ludziom będzie się żyło lepiej i dostatniej - a Putin będzie się cieszył.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony