REKLAMAKongres Mięsny 2019 - Baner Główny (styczeń - luty 2019)

Raporty i analizy

 

9 lipca 2018, 15:15

Nazistowscy czołgiści z II Wojny Światowej - zestaw typu Lego

Nazistowscy czołgiści z II Wojny Światowej - zestaw typu Lego (Żródło: amazon.com)

Amazon jest dziś czymś więcej, niż tylko sklepem online. Firma zajmuje się także publikowaniem, streamingiem i usługami sieciowymi. Bliższa analiza różnych biznesów koncernu wskazuje, że zasięg jego oddziaływania, w połączeniu ze słabościami i nieadekwatnością regulaminów i polityki korzystania z różnych usług, dają szerokie pole działania rosnącym w siłę środowiskom rasistowskim, islamofobicznym czy antysemickim. Różne grupy nienawiści korzystają z Amazona, aby zdobywać środki finansowe, propagować swoje idee i pozyskiwać nowych zwolenników.

REKLAMAPerły Rynku FMCG 2019 - Belka w artykułach

Dwie organizacje pozarządowe – The Partnership for Working Families, The Action Center on Race & the Economy – to autorzy najnowszego raportu pt. „Jak platformy Amazona są wykorzystywane do szerzenia idei wyższości rasy białej, antysemityzmu i islamofobii. Jak firma może temu przeciwdziałać”.

Z ich badań wynika, że Amazon dopuszcza do szerzenia ideologii promujących nienawiść i przemoc, pozwalając na sprzedaż pełnych nienawiści symboli i obrazów, takich jak wizerunki związane z segregacją rasową, nazistowskie i faszystowskie, czy metaforyka związana z nowym ruchem białego nacjonalizmu. Co gorsza, część z tych produktów adresowanych jest do dzieci.

Ręczna wyrzutnia przeciwpancerna tzw. Panzer Faust, z czasów II Wojny Światowej - zabawka dla dzieci z oferty na Amazonie

Jako wydawca e-booków, książek papierowych czy formatów streamingowych, Amazon ułatwia szerzenie się ideologii nienawiści. Jest platformą dla jawnie rasistowskich pisarzy, muzyków i aktywistów, a niektórzy z nich otwarcie zachęcają do stosowania przemocy wobec Czarnych, Muzułmanów, Żydów czy osób LGBT.

Wykorzystywanie Amazona w taki sposób jest możliwe, ponieważ firma stosuje nieadekwatną do rzeczywistości i źle egzekwowaną politykę korzystania z serwisów. Firma zastrzega sobie prawo do „usuwania wszystkich treści, które mogą promować lub pochwalać nienawiść, przemoc, nietolerancję rasową, seksualną czy religijną, względnie promować organizacje głoszące takie treści”. Usług Kindle Direct Services oraz CreateSpace zastrzegają sobie prawo odrzucenia „przestępczych” czy "obraźliwych" treści. Amazon Web Services (AWS) mogą odmówić „transmisji, przechowywania, wyświetlania i dystrybucji” takich treści. Jednak jest ich pełno, co świadczy albo o tym, że albo firma nie uważa ich za „przestępcze” albo nie egzekwuje swoich własnych zasad.

Zdaniem autorów raportu, Amazon działa reaktywnie, a nie proaktywnie wobec handlarzy nienawiści. W wielu przypadkach reagował ospale lub w ogóle na presje opinii publicznej, zamiast aktywnie zapobiegać wykorzystywaniu swoich platform przez grupy nienawiści. Pozwalał rozprzestrzeniać się organizacjom i ideologiom tego typu, a także zarabiać im na swoje utrzymanie, pobierając z tego tytułu prowizje.

Organizacje, które opracowały raport, mają szereg zaleceń dla amerykańskiego giganta. Firma powinna przede wszystkim jasno zadeklarować publicznie, że sprzeciwia się ruchom i ideologiom nienawiści, a także zadeklarować, że nie będzie zarabiać na krzewieniu wrogości i przemocy. Amazon musi ponadto opracować, we współpracy z ekspertami badającymi zjawisko, skuteczne regulacje i zasady korzystania ze wszystkich swoich usług. Te polityki powinny być spójne i przejrzyste, powinny też być stale modyfikowane, aby dostosowywać się do ewolucji ideologii nienawiści i przemocy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony